Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Decyzja o otwarciu rozdziałów 23. i 24. już 30 września
Czarnogóra i UE

Czarnogóra: Decyzja o otwarciu rozdziałów 23. i 24. już 30 września

Rada ds. Ogólnych Unii Europejskiej 30 września będzie debatować na temat polecenia Komisji Europejskiej, aby rozdziały 23. i 24. w negocjacjach z Czarnogórą zostały otwarte do końca roku.

Komisja Europejska 2 września zakończyła sprawozdanie o jakości planów działań w sprawie rozdziałów negocjacyjnych i zaprezentowała go przedstawicielom 28 państw członkowskich UE. Rada ds. Ogólnych UE, której przewodniczą ministrowie spraw zagranicznych, czyli ministrowie ds. europejskich UE, musi jednomyślnie zadecydować, czy otworzyć rozdziały 23. i 24., które są poświęcone sądownictwu, prawom podstawowym, bezpieczeństwu i sprawiedliwości. Te rozdziały są najważniejsze w negocjacjach z Czarnogórą i zgodnie z decyzją Rady Europejskiej z grudnia 2011 roku, powinny być otwarte od początku do końca procesu negocjacyjnego.

- Raporty i zalecenia dotyczące rozdziałów 23. i 24. oceniają, że należy otworzyć negocjacje w obydwu rozdziałach. Nie sądzę jednak, że sprawozdanie zostanie na tym etapie opublikowane. Rada musi to przedyskutować i zdecydować o naszych raportach we wrześniu – oznajmił rzecznik komisarza europejskiego ds. rozszerzenia, Peter Sano.

Sprawozdanie z kontroli Komisja Europejska sporządziła w listopadzie, a przedstawiła je w lutym. Później sprawozdanie zostało opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskich. W połowie maja plany działania dotyczące rozdziałów 23. i 24. zaprezentowano publicznie, przyjęte natomiast zostały pod koniec czerwca.

Źródło: portalanalitika.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE