Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Delegacja UE pochwaliła wsparcie rządu dla Parady Równości
budva.parada ponosa.seebiz.eu

Czarnogóra: Delegacja UE pochwaliła wsparcie rządu dla Parady Równości

Delegacja Unii Europejskiej pochwaliła wsparcie czarnogórskich władz dla organizatorów pierwszej Parady Równości w Podgoricy oraz to, że w pochodzie uczestniczyli także przedstawiciele władz państwa.  Skrytykowali natomiast przemoc, jaka towarzyszyła paradzie na ulicach, ale wyrazili uznanie dla profesjonalizmu czarnogórskiej policji pogratulowali sposobu, w jaki zabezpieczała paradę i radziła sobie z agresją.

Przedstawiciele UE wyrazili zadowolenie z zakończonej sukcesem organizacji pierwszej Parady Równości w stolicy Czarnogóry. Ich zdaniem organizacja parady pokazała determinację środowisk LGBT i  władz w promowaniu i ochronie wszystkich praw człowieka, włączając w to prawa mniejszości seksualnych – dodano w oświadczeniu wydanym przez członków delegacji.

Kraje kandydujące do członkostwa w UE powinny zapewnić takie same prawa wszystkim obywatelom bez względu na ich orientacje seksualną – jest to jedna z podstawowych wartości leżących u podstaw UE. Poszanowanie praw człowieka i zapobieganie dyskryminacji przedstawia podstawowe warunki przystąpienia Czarnogóry do UE i jest jednym z tematów negocjacji z UE w obrębie rozdziału 23., który porusza zagadnienia poszanowania podstawowych praw człowieka – poinformowali przedstawiciele delegacji UE.

Źródło: pobjeda.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE