Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Dług Montenegro Airlines wzrósł do 13 mln euro
Montenegro Airlines

Czarnogóra: Dług Montenegro Airlines wzrósł do 13 mln euro

Czarnogórski narodowy przewoźnik, Montenegro Airlines (MA), winien jest prawie 13 mln euro spółce Aerodromi Crne Gore (ACG), mimo korzyści, które posiada. MA jest bowiem w uprzywilejowanej pozycji jeśli chodzi o ceny, za którą samoloty tego przedsiębiorstwa obsługiwane są na lotniskach w Tivacie i Podgoricy, ale także względem dotacji, które otrzymuje od ACG.
MA nie odnosi jednak sukcesów, aktualny dług wynosi dokładnie 12 938 000 euro, co oficjalnie potwierdzono z ACG. Z firmy, którą od wielu lat kieruje Milovan Đuričković z Partii Socjaldemokratycznej, portal Vijesti.me, nie otrzymał jednak odpowiedzi na pytanie czy MA i jeśli tak to od kiedy regularnie płaci faktury.
Nowy zarząd MA, na czele którego stoi Daliborka Pejović (z Demokratycznej Partii Socjalistów), pod koniec ubiegłego roku ogłosił, że firma w 2014 roku po raz pierwszy regularnie płaciła swoje zobowiązania handlowe wobec ACG. – Do 30 listopada tego roku, spłacono około 2,7 mln, a harmonogram płatności długu będzie regulowało porozumienie między przewoźnikiem i przedsiębiorstwem ACG, ogłoszono wtedy z MA.
Rząd Czarnogóry w tegorocznym programie prywatyzacji, zawarł sprzedaż MA, które wciąż działa z milionowymi stratami. Planuje również nadanie zarządzania nad ACG zagranicznej firmie, która miałaby zapewnić szybszy rozwój portów lotniczych, zwłaszcza lotniska w Tivacie.
Stosunki handlowe z MA są wielkim obciążeniem dla ACG, ponieważ poprzez decyzję rządu, która jest założycielem i jedynym właścicielem spółki Aerodromi Crne Gore, ta zobowiązana jest samoloty Montenegro Airlines obsługiwać po znacznie niższych cenach niż inne firmy.  Đuričković nie chciał jednak mówić o tym szczegółowo.
Próbując w pewnym stopniu pomóc w trudnościach finansowych, rząd, kilka lat temu zobowiązał ACG, by z 15 euro opłaty pasażerskiej, którą musi zapłacić MA za każdego pasażera, odejmowała 3 euro. 

Źródło: vijesti.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE