Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra do 2018 r. przeznaczy 120 mln EUR na remonty dróg i autostrad
autoput rtvbudva.me

Czarnogóra do 2018 r. przeznaczy 120 mln EUR na remonty dróg i autostrad

W ostatnich latach  w Czarnogórze coraz więcej pieniędzy przeznacza się na remonty autostrad,  a Direkcija za saobraćaj (GDDKiA) przygotowuje się do remontu i modernizacji  220 kilometrów autostrad, co przez następne trzy lata ma pochłonąć 120 mln EUR.

Na wyznaczonych do remontu odcinkach modernizacja obejmie 22 tunele, 36 mostów a także budowę 36 km dróg z czterema pasami ruchu oraz 10 km dróg z trzema pasami ruchu. Zdaniem Savo Parača ukończenie zaplanowanych prac praktycznie oznacza powstanie całkowicie nowych tras szybkiego ruchu.

Całkowitej przebudowie zostaną poddane odcinki autostrady z Podgoricy do Budvy, z Budvy do Baru, z Podgoricy do Danilovgradu i od zatoki  Jaz do Tivatu, gdzie zostaną wybudowane odcinki szosy z czterema pasami ruchu. Gruntowna modernizacja czeka także odcinki dróg prowadzących od przejść granicznych w głąb kraju, tzn. od przejścia granicznego Dračenovac przez Rožaje do Berane i Ribarevine, od przejścia granicznego Drakovo do Riberavine, a wtedy modernizacja mogłaby sięgnąć aż do Mojkovaca. Od przejścia Debeli Brijeg powstanie także trzeci pas ruchu do wsi  Ilino Brdo.

Jak zaznacza Savo Parača w ubiegłych latach prace koncentrowały się na odnowieniu tzw. czarnych punktów na najbardziej uczęszczanej i jednocześnie najniebezpieczniejszej drodze z Podgoricy do Kolašina, a szczególnie na odcinku biegnącym w kanionie rzeki Morača, przy tzw. kanionie Platije. Większość użytkowników oczekuje, że tego typu działania poprawiające bezpieczeństwo będą kontynuowane.

Jakość czarnogórskich dróg ma znacznie się poprawić do 2018 r., kiedy to zakończy się przebudowa 340 km Magistral Adriatyckiej, co ma sprawić, że podróże czarnogórskimi drogami i autostradami będę bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Źródło: portalanalitika.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE