Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra do końca 2014 może otrzymać 200 mln EUR z funduszy UE

Czarnogóra do końca 2014 może otrzymać 200 mln EUR z funduszy UE

euro-ekathimerini.com

Od 2007 roku do chwili obecnej Czarnogóra z funduszy IPA wykorzystała około 200 mln EUR. Przygotowywana jest druga transza bezzwrotnej pomocy ze środków Unii Europejskiej, może to być kolejne 200 mln EUR dotacji dla Czarnogóry z tzw. funduszu IPA 2.

Jednym z największych projektów finansowanych z pieniędzy IPA jest modernizacja wodociągów w Cetyni. Inwestycja jest warta 11 mln EUR, a prace nad jej realizacją mają się wkrótce rozpocząć, by latem z kranów mieszkańców mogła już popłynąć woda. Dodatkowo zaplanowano modernizację sieci kanalizacyjnej oraz utworzenie odpowiednich instalacji do oczyszczania ścieków.

Największa część dotacji została przeznaczona na rozwój instytucji państwowych, system sądowniczy, walkę z korupcją i przestępczością. Poza tym fundusze te wykorzystywane są na rozwój infrastruktury, pomoc osobom przesiedlonym. Finansowane są również liczne mniejsze projekty związane w współpraca transgraniczną m.in. z Chorwacją, Albanią, Bośnią i Hercegowiną.

 

Źródło: vijesti.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE