Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Do Kotoru zawija więcej jachtów i luksusowych statków wycieczkowych
boka kotorska-globetroter,pl

Czarnogóra: Do Kotoru zawija więcej jachtów i luksusowych statków wycieczkowych

Sezon letni w Kotorze  rozpoczął się bardzo optymistycznie; daje się zauważyć znaczący wzrost liczby jachtów oraz turystów przypływających luksusowymi statkami wycieczkowymi – oznajmił dyrektor kotorskiego portu (Luka Kotor) Vasilije Kusovac.

Wprawdzie w odniesieniu do ubiegłego sezonu w porcie cumowały 3 jednostki pływające mniej, ale odnotowano wzrost liczby turystów – to znaczy, że do portu wpłynęło wprawdzie mniej jednostek, ale były większe i przywiozły więcej spragnionych wypoczynku gości. Zeszłego roku do portu w Kotorze zawinęło 1,5 tys. jachtów, w br. liczba ta wzrosła o 17%, a wedle optymistycznych prognoz  do końca 2014 roku może wzrosnąć  nawet o 20%.

Vasilije Kusovac wyraził zadowolenie z bieżącego sezonu i ze sposobu realizacji strategii rozwoju portu przyjętej w styczniu. Jak zaznaczył podstawowymi wyznacznikami rozwoju  dla kotorskiego portu pozostaje bezpieczeństwo gości, ochrona środowiska naturalnego i jak podkreślił, surowe wymogi w tych dziedzinach są rygorystycznie przestrzegane. Ciągle też są prowadzone prace nad poprawą serwisu jachtowego, co pomoże przyciągnąć jeszcze większą liczbę najbardziej wybrednych gości, oczekujących obsługi o najwyższym standardzie. Zdaniem Kusovaca port w  Kotorze ma szansę wykorzystać modę panująca wśród właścicieli jachtów na cumowanie w portach poza UE; już w tej chwili kotorski port gości wiele osób ze śmietanki towarzyskiej, których imponujące jachty zachwycające designem i luksusem można podziwiać w marinie.

Jego zdaniem nowy terminal, gdzie miejsce znajdą siedziby policji, służby celnej oraz zarząd portu zostanie otwarty pod koniec bieżącego miesiąca. Wprawdzie pierwotnie planowano uroczyste oddanie obiektu do użytku już 13 lipca, ale pojawiło się opóźnienie spowodowane niewielkimi zmianami w projekcie.  Dyrektor zapowiedział także ogłoszenie przetargu na wynajem powierzchni w nowym obiekcie zainteresowanym firmom i sklepom wolnocłowym, co niewątpliwie przyczyni się także do podniesienia jakości usług w kotorskim porcie. Vasilije Kusovac potwierdził także zamiar powiększenia miejsca do zimowania jachtów, co pozwoliłoby zadbać o wykorzystanie możliwości mariny poza sezonem letnim.

Źródło: seebiz.eu, vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE