Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Do soboty potrwa 40. jubileuszowa edycja festiwalu filmowego MFJ
film - sheliamullican.com

Czarnogóra: Do soboty potrwa 40. jubileuszowa edycja festiwalu filmowego MFJ

Projekcja filmu „Bićemo prvaci sveta” Darka Bajicia 22 września rozpoczęła 40. jubileuszowy festiwal filmowy Mojkovačka filmska jesen (MFJ), który potrwa do 26 września.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Minister Kultury Pavle Goranović, podkreślając znaczenie festiwalu jako imprezy promującej kulturę Czarnogóry na arenie międzynarodowej.

Minister Goranović zaznaczył, że festiwal znacząco wpłynął na rozwój kinematografii w Czarnogórze oraz wspiera krajowy przemysł filmowy i przypomniał, że od początku istnienia festiwalu pokazanie filmu w Mojkovacu było wyróżnieniem porównywalnym do uczestnictwa w prestiżowych festiwalach w Puli i Nišu. Za sprawą starannej selekcji, interesującego programu oraz obecności utytułowanych gości oraz zwyczajnych wielbicieli X muzy MFJ pozostaje rozpoznawalny zarówno w kontekście regionalnym jak i europejskim.

Po ceremonii otwarcia odbyła się projekcja filmu „Bićemo prvaci sveta” Darka Bajicia. Milośnicy kinematografii podczas trwania festiwalu mają okazję zobaczyć także takie dzieła jak „Branio sam mladu Bosnu” Srđana Koljevicia, „Ničije dete” Vuka Ršumovicia, „Takva su pravila” Ognjena Svilčicia i „Gorčilo” (Jesi li to došo da me vidiš) Milana Karadžicia.

Prezentowane filmy ocenia jury w składzie: Gojko Kastratović, Julija Milačić i Davor Dragojević. Jury przyznaje nagrody za najlepszą męską i żeńską rolę pierwszoplanową oraz za najlepszą męską i żeńską rolę epizodyczną. Cechą charakterystyczna festiwalu jest to, że laureaci oprócz statuetki festiwalu otrzymują także nagrody pieniężne. Festiwal odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury oraz Gminy Mojkovac.

Historia festiwalu sięga 1976 r., kiedy to w Mojkovacu zapadła decyzja o konieczności organizacji imprezy kulturalnej, najlepiej związanej z filmem. Ponieważ pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności festiwal przerodził się w imprezę cykliczną, poświęconą prezentacji najlepszych filmów powstałych w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii. Na początku lat 90. XX wieku impreza przeżywała kryzys, ale na przełomie wieków na powrót zaczęła cieszyć się zasłużonym prestiżem, a kolejnym edycjom zaczęły towarzyszyć także różnorodne wydarzenia kulturalne niezwiązane z filmem. Z powodu zmiany sytuacji politycznej i podziału Jugosławii na państwa narodowe od 2008 r. MFJ stał się festiwalem międzynarodowym, obdarzonym podtytułem „Festiwal aktorów tego samego obszaru językowego” (Festival glumca istog govornog područja).

Źródło: czkmojkovac.com, cdm.me, dan.co.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE