Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Do wejścia do NATO potrzebne większe wsparcie obywateli i silniejsza walka z korupcją

Czarnogóra: Do wejścia do NATO potrzebne większe wsparcie obywateli i silniejsza walka z korupcją

Bruce Jackson - rtcg.me

Rząd Czarnogóry musi skupić się na zwiększeniu poparcia społecznego dla wejścia do NATO, ogłosił prezes „Projektu dla Demokracji Okresu Przejściowego” Bruce Jackson. – Czarnogóra nie jest gorsza niż były Rumunia czy Bułgaria przed wejściem do NATO, ale każdego roku stawia się coraz wyższe kryteria, a najistotniejsze dla Podgoricy są wzrost poparcia obywateli oraz większa walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną – powiedział w wywiadzie dla agencji MINA.

Jackson pracuje aktualnie nad przyspieszeniem integracji państw Bałkanów Zachodnich z UE i NATO. Zapytany, dlaczego poparcie obywateli dla członkostwa w sojuszu stale jest na poziomie 30%, odpowiedział, że powodem jest brak ich wiary w ten alians. Uznanie wzrośnie, kiedy mieszkańcy zrozumieją, że Czarnogóra rzeczywiście będzie częścią NATO – dodał, podkreślając, że przed wstąpieniem państwa do sojuszu pakt chce poparcia większego niż 50%.

Czarnogóra musi podjąć decyzję o członkostwie, dopiero wtedy otrzyma zaproszenie do paktu północnoatlantyckiego. – Cały proces, od uzyskania inwitacji do właściwego uczestnictwa, trwa około dwóch lat, ale w istocie kiedy dostaniecie zaproszenie, już jesteście w NATO – powiedział Jackson.

Odpowiadając na pytanie, czy decyzję o członkostwie trzeba podjąć przez referendum, czy w parlamencie, prezes powiedział, że to wewnętrzna sprawa państwa, zaznaczył jednak, że głosowanie jest drogie.

Przewodniczący twierdzi, że błędem jest obserwowanie integracji europejskiej i euroatlantyckiej jako dwóch oddzielnych procesów. Podkreślił, że istnieją wyjątki, jednak: – Dla krajów bałkańskich sytuacja jest jasna, albo jesteście członkiem UE i NATO, albo żadnego z tych dwóch sojuszy – powiedział. Zwrócił również uwagę na fakt, iż członkostwo w pakcie północnoatlantyckim przyspieszy wejście kraju do Unii. Część reform zostanie bowiem przeprowadzona przez udział w NATO. Wśród korzyści, jakie wymienia Bruce Jackson po wejściu do paktu, są między innymi: zmniejszenie kosztów obrony czy zwiększenie dochodów obywateli.

Zapytany na koniec, czy NATO stworzy swoją bazę w Czarnogórze, odpowiedział, że trudno się tego spodziewać przez kryzys ekonomiczny oraz fakt, że w tej części świata pakt północnoatlantycki nie ma nieprzyjaciół.

 

Źródło: rtcg.me, portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE