Home / Polska i Bałkany / Czarnogóra dołączy do programu Horyzont 2020
Wzrost gospodarczy w Turcji - zaman.com.tr

Czarnogóra dołączy do programu Horyzont 2020

Porozumienie między Czarnogórą i UE o udziale w programie Horyzont 2020, przeznaczonym na rzecz badań i innowacji i zatwierdzonym w czwartek przez rząd umożliwi czarnogórskim badaczom i wynalazcom dostęp do funduszu o wartości ponad 77 mln EUR – ogłosiła po posiedzeniu rządu minister nauki Sanja Vlahović.

W praktyce oznacza to, że badacze i naukowcy z Czarnogóry w latach 2014 – 2020 będą mieli możliwość korzystania z programu ramowego Horyzont 2020, będącego obecnie największym funduszem naukowo – badawczym pozwalającym na  pozyskiwanie środków dla konkretnych projektów naukowo – badawczych, jak i środków pozwalających na mobilność naukowców, w tym pobyt czarnogórskich magistrów, doktorantów i doktorów w zagranicznych instytucjach i centrach badawczych.

Rząd zadbał także o finansowe zabezpieczenie udziału Czarnogóry w programie, które przez 8 lat pochłonie kwotę 9,3 mln EUR. Szczególnie dobrą wiadomością jest to, że większość funduszy na ten cel zostanie zabezpieczona z funduszu IPA (Instrument Pomocy Przedakcesyjnej) co sprawi, że Czarnogóra weźmie udział w programie na wyjątkowo preferencyjnych warunkach – powiedziała Vlahović. Minister nauki zapowiedziała też, że 1 czerwca w Brukseli Czarnogóra będzie jednym z pierwszych krajów spoza UE, które podpiszą memorandum o przystąpieniu do programu Horyzont 2020.

Oczywistym jest, że do 2020 r. wraz z uzyskaniem dostępu do tego i innych funduszy, które w ciągu poprzednich trzech lat zostały otwarte wraz z pomyślnymi negocjacjami akcesyjnymi z UE, jak i zwieńczonym sukcesami uczestnictwem czarnogórskich naukowców w międzynarodowych projektach badawczych, naukowcy z Czarnogóry nie będą mieli problemu z pieniędzmi na swoje projekty naukowo – badawcze. Zdaniem  Sanji Vlahović, jest to wspaniała wiadomość nie tylko dla środowiska naukowego ale i dla całej Czarnogóry.

Wedle najnowszej strategii UE, nadrzędnym priorytetem jest rozwój badań, a także inwestycje w innowacje i najnowsze technologie, co ma stać się bazą dla wzrostu gospodarczego i przyczynić się do rozkwitu ekonomicznego wszystkich krajów członkowskich.

Minister wyraziła pewność, że udział w tym programie otworzy czarnogórskim instytucjom naukowym możliwość uzyskania wsparcia finansowego dla wszystkich projektów, które mają potencjał przyczynić się do rozwoju kraju. Ministerstwo Nauki Czarnogóry poprzez aktywne uczestnictwo w  24 radach naukowych, których równoprawnym uczestnikiem zostanie, uzyska możliwość wsparcia krajowych naukowców oraz pomoc w przygotowaniu aplikacji do tego pożądanego ale także bardzo wymagającego programu.

Źródło: pobjeda.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE