Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Drogie wizy zmniejszają znaczenie linii lotniczych Ryanair
Artwork

Czarnogóra: Drogie wizy zmniejszają znaczenie linii lotniczych Ryanair

Kosztowna i skomplikowana procedura uzyskania brytyjskiej wizy zmniejszyła zainteresowanie czarnogórskich obywateli podróżami do Wielkiej Brytanii. Jak uważają agencje turystyczne, spada tym samym znaczenie przylotów samolotów linii lotniczej Ryanair do Czarnogóry.
Wizy do Wielkiej Brytanii jeszcze do kwietnia tego roku otrzymywało się, za pośrednictwem ambasady brytyjskiej w Podgoricy, z Belgradu, po około dwóch tygodniach oczekiwania. Cena wynosiła 100 euro.
Dyrektor turystycznej agencji Grand, Sreten Kankaraš powiedział dla agencji Mina-business, że zainteresowanie obywateli Czarnogóry wyjazdami do Wielkiej Brytanii do kwietnia br. stale rosło, bez względu na skomplikowane procedury wizowe. – Wszystkie czynniki, choć ograniczające, nie spowalniały wzrostu zainteresowania wyjazdami. Od końca marca jednak, od kiedy zmieniono procedury wizowe, zainteresowania prawie nie ma. Wyjaśnił, że oprócz tego, iż procedura uzupełniania wniosku skomplikowała się, pojawiły się również agencje pośredniczące, które dopuszczone zostały przez władze Wielkiej Brytanii. Agencje te, oprócz podniesienia ceny wizy do 180 euro, dodatkowo obciążyły potencjalnych klientów, wymagając tłumaczenia dokumentów na język angielski i dostarczenia ich opatrzonymi pieczęcią tłumacza przysięgłego. Cena końcowa wniosku dochodzi więc nawet do 250 euro. Nie bez znaczenia jest również fakt, że aktualnie wizy wydaje się w Warszawie, co dodatkowo wydłuża termin ich wydawania, dodał dyrektor agencji turystycznej Grand. – Jest to całkowicie absurdalna sytuacja, nawet po wojnie łatwiej było otrzymać wizę niż dzisiaj. Ta procedura, oprócz tego, że jest dyskryminująca i niewyobrażalnie droga, doprowadziła do tego, że my i nasi potencjalni klienci pytamy czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło protest, ponieważ takie traktowanie naszych obywateli jest poniżające, ocenił Kankaraš. Uważa, że jeśli chodzi o loty linii Ryanair do Londynu, które tani przewoźnik wprowadził pierwszego kwietnia br. i promocyjne ceny biletów nie będą miały specjalnego wpływu na rynek czarnogórski ponieważ zainteresowanie klientów Wielką Brytanią praktycznie zastygło.
Centrum, w którym można składać wnioski wizowe znajduje się w galerii handlowej Mall of Montenegro. Termin składania dokumentów wyznacza się wyłącznie przez internet ponieważ z przedstawicielem brytyjskiego partnera ds. wydawania wiz, Teleperformance, w Czarnogórze nie ma kontaktu telefonicznego ani mailowego.
Z Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki poinformowano agencję Mina-business, że sprawę cen wiz do Wielkiej Brytanii już wcześniej uznano za istotną. Dodano, że trwają rozmowy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. – Wierzymy, że ten resort podejmie wszystkie niezbędne działania w celu ułatwienia otrzymywania wiz przez naszych obywateli. Przypomniano jednocześnie, że zależy im na zróżnicowaniu rynków, poprzez poprawę dostępności destynacji i zmniejszenie sezonowości. Jednym z najważniejszych założeń by zwiększyć liczbę turystów i wydłużyć sezon turystyczny jest stworzenie warunków do szybszego, pewniejszego i łatwiejszego przyjazdu. – Oprócz działań dotyczących wprowadzenia tanich linii lotniczych i nowych lotów czarterowych, istotne prace prowadzone są w dziedzinie liberalizacji reżimu wizowego z docelowych rynków źródłowych.– Liberalizacja rynku jest jednym z kluczowych czynników dla rozwoju transportu lotniczego i turystyki, a Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że zastąpienie restrykcyjnych umów dwustronnych w dziedzinie transportu lotniczego mogłoby zwiększyć ruch o ponad 75%, zakończono z resortu.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE