Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra dwunasta w rankingu NY Times

Czarnogóra dwunasta w rankingu NY Times

montenegro -m.blazewicz

Portal NYtimes.com opublikował listę 46 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2013. Spis przedstawiony został także w specjalnym, turystycznym dodatku dziennika. Autorzy rankingu twierdzą, że wskazane kraje oferują wszystko, co tylko turysta sobie wymarzy, niezależnie od tego, czy planuje spędzić urlop na jedzeniu tradycyjnych potraw, na zakupach, czy w sposób bardziej aktywny. Każde z miejsc może być nową, niezapomnianą przygodą, której po prostu nie można przegapić.

Pierwsze miejsce zajęło brazylijskie Rio de Janeiro, ponieważ „cały świat będzie tam w 2014 roku”. Druga jest Marsylia, jedna z dwóch Europejskich Stolic Kultury 2013. Czołową trójkę zamyka Nikaragua. W ścisłej dziesiątce znalazł się też m.in. Amsterdam oraz Stambuł (10. miejsce). Dwunaste miejsce przypadło natomiast Czarnogórze, o której napisał dla NY Times Tim Neville. Redaktor podkreśla, że w ciągu jedynie siedmiu lat od odłączenia się od Serbii, Czarnogóra udanie usprawniła infrastrukturę turystyczną w stolicy, Podgoricy, ale głównie na wybrzeżu Adriatyku. W opisie jest mowa o renowacji symbolu turystycznej Czarnogóry – wyspy-hotelu Sveti Stefan, otwarciu ośrodków spa i hoteli w rejonie Budwy i rozwoju luksusowej mariny w mieście Tivat. Neville podkreśla, że w 2011 roku kraj odwiedziło ponad 1,2 mln turystów, co w stosunku do liczby ludności Czarnogóry sprawia, że państwo znalazło się w czołówce europejskich pereł turystyki.

Dwie pozycje niżej, na miejscu 14. znalazł się chorwacki Hvar. Charly Wilder uważa, że to spokojne miasto przyciąga turystów i celebrytów luksusowymi hotelami, willami z widokiem na morze i życiem nocnym. Redaktor informuje, że najazd światowych sław show-biznesu zaczął się już w 1999 roku za sprawą otwarcia popularnego klubu Carpe Diem. Hvar oferuje turystom zarówno atrakcje kulinarne, jak i wspaniałe plaże oraz możliwość taniego wynajęcia łodzi motorowej.

Oficjalna strona organizacji turystycznej Czarnogóry, Montenegro.travel wśród czołowych miejsc godnych odwiedzenia podczas wizyty w kraju wymienia Mauzoleum na górze Lovćen, Park Narodowy Biogradska Gora, Kanion Tary, Kanion Nevidio, wyspę Ada Bojana, Bokę Kotorską oraz wspominane również przez NYtimes.com Porto Montenegro, luksusową marinę w mieście Tivat.

Źródło: NYTimes.com, Portalanalitika.me, fot. Maciej Błażewicz

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE