Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Działalność KAP po Nowym Roku stoi pod znakiem zapytania

Czarnogóra: Działalność KAP po Nowym Roku stoi pod znakiem zapytania

Zarząd Kombinatu Aluminium Podgorica (KAP) domaga się od Rady Dyrektorów przedsiębiorstwa podjęcia decyzji w sprawie zamknięcia fabryki, gdyż po Nowym Roku nie jest jej zapewniony dopływ prądu, kiedy to wygaśnie umowa z czarnogórską Elektroprivredą (EPCG).

KAP nie jest w stanie pobierać dostaw energii po cenach rynkowych, co potwierdza fakt, że Rada Dyrektorów może podjąć decyzję o jego zamknięciu. Umowa między EPCG a KAP najprawdopodobniej nie zostanie przedłużona, bo rosyjski partner wymaga tego od Zarządu.

 

– O zamknięciu fabryki nie należy myśleć tak długo, dopóki istnieje szansa na jej sprzedaż – twierdzi Premier Czarnogóry, Milo Đukanović. W ostatnich dniach jest to sprawa poważnie rozważana przez czarnogórski Rząd. Istnieją różne rozwiązania i wizje związane z Kombinatem. Premier sądzi, że w obecnej sytuacji konieczne jest ustanowienie pakietu dodatkowych środków w celu ustalenia stabilności budżetowej, aby w przyszłości móc stworzyć określoną ilość miejsc pracy i określić perspektywy dla rozwoju przemysłu. Rosjanie posiadają jedynie część udziałów w spółce, co nie stanowi ani mniejszego, ani większego procentu niż udział Rządu, dlatego też Đukanović jest przekonany, że nie dojdzie do zamknięcia fabryki.

 

Należy przypomnieć, że z powodu nagromadzonych długów KAP już jakiś czas temu został zmuszony do obniżenia zużycia energii, a co za tym idzie i do zmniejszenia produkcji. Fabryka ma nie tylko liczne długi, ale i zalega z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników.

 

 

Źródła: seebiz.eu, pobjeda.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE