Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Dzierżawa plaż coraz mniej opłacalna
Plaža Ploče - vijesti.me

Czarnogóra: Dzierżawa plaż coraz mniej opłacalna

Inwestorzy dysponujący kwotą od 500 EUR mogą wydzierżawić jedną z 40 plaż między Ulcinjem a Herceg Novi, ponieważ od takiej właśnie kwoty zostały wystawione przez przedsiębiorstwo państwowe Morsko Dobro  w przetargu publicznym.

Intratny niegdyś biznes dzierżawy plaż staje się jednak coraz mniej opłacalny. Astronomiczne ceny dzierżawy plaż takich jak Mogren I, której roczny czynsz dzierżawny wynosi 90 tys. EUR czy kilku innych budvańskich kąpielisk powoli odchodzą w zapomnienie, ponieważ na wypożyczaniu turystom leżaków zarabia się coraz mniej. Potwierdza to chociażby i ten powtórny przetarg, na którym aż 40 z 61 oferowanych kąpielisk wystawiono za cenę minimalną 500 EUR.

Coraz większe koszty ponoszone przez dzierżawców, począwszy od rocznego czynszu dzierżawnego, wywozu śmieci, zdobycia niezbędnych certyfikatów oraz niesprzyjające warunki pogodowe, (które chociażby w zeszłym roku przyczyniły się do bankructwa wielu dzierżawców z powodu deszczowej pogody), zrobiły swoje. I chociaż teraz ceny dzierżawy niektórych kąpielisk są po prostu symboliczne, na wiele z nich nie znajdą się chętni. Kąpieliska w cenie minimalnej można wydzierżawić w miejscowościach Zelenica, Baošići, Kumbor, Žanjice, Lepetane, Tivatska župa, Obala Đuraševicia, Kostanjica, Dobrota, Ljuta, Prčanj, Donji Stoliv, Donje Grblje, Reževići, Šušanj, Crvena plaža i Kruče.

Interesujące, że mimo kilkukrotnego powtórzenia oferty, ani w ubiegłym ani w tym roku nie znalazł się chętny na atrakcyjną plażę Drobni pijesak, natomiast Divlja uvala w pobliżu Reževići została wystawiona w cenie 9 369 EUR. Na chętnego czeka także kąpielisko przy plaży na półwyspie Sveti Stefan, naprzeciw hotelu Aman Sveti Stefan; koszt rocznej dzierżawy to 5 200 EUR. O potencjalnego dzierżawcy wymagane jest przygotowanie plaży na przyjęcie gości zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie plaż i kąpielisk strzeżonych.

Plaże muszą być odpowiednio przygotowane i spełniać wymagane kryteria m.in. zapewnić dyżury ratowników, a meble plażowe nie mogą zajmować więcej niż połowę plaży.

Przedsiębiorstwo Morsko Dobro planuje w tym roku z dzierżawy kąpielisk i innych części swojego majątku zainkasować 6 mln EUR, z czego połowa zostanie wpłacona na rzecz lokalnych samorządów w zależności od zrealizowanego na ich terenie zysku.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE