Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: EBOiR da 20 mln EUR na rozbudowę lotniska w Tivacie
lotnisko - g8 forsal pl

Czarnogóra: EBOiR da 20 mln EUR na rozbudowę lotniska w Tivacie

Dyrektor wykonawczy przedsiębiorstwa Porty Lotnicze Czarnogóry (Aerodromi Crne Gore) Milovan Đuričković w towarzystwie przedstawicieli Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Giulio Moreno i Radoslava Ralevicia podpisał list kredytowy i tym samym rozpoczął oficjalne rozmowy o kredytowaniu projektu budowy nowego terminalu na lotnisku w Tivacie, a także przebudowy drogi kołowania, powierzchni manewrowej i płyty postojowej dla samolotów.

Rzecznik prasowy ACG Milica Babić powiedziała, iż od EBOiR oczekiwane jest wsparcie kredytowe w wysokości 20 mln EUR na rekonstrukcję i unowocześnienie najbardziej uczęszczanego czarnogórskiego lotniska. Warto podkreślić, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju  nie wymagał gwarancji rządowych z uwagi na wiarygodność Portów Lotniczych Czarnogóry i dotychczasową owocną współpracę. Przedstawiciele EBOiR zapowiedzieli, iż najprawdopodobniej za trzy tygodnie zostanie ogłoszony przetarg na wybór konsultanta, na wynagrodzenie którego zostały już zabezpieczone fundusze. Rzecznik prasowy dodała także, iż nowy cykl inwestycji rozpoczęty przyznaniem  kredytu będzie ukierunkowany wyłącznie na rozwój i rozbudowę lotniska w Tivacie.

Rezultatem inwestycji na lotnisku w Tivacie będzie powstanie nowoczesnego i bogato wyposażonego budynku terminalu oraz nowego wyposażenia powierzchni manewrowych lotniska. Planowany rozwój lotniska w Tivacie w ten sposób odpowie na zapotrzebowanie powstałe na skutek budowy na wybrzeżu Czarnogóry dużych projektów turystyczno – wypoczynkowych.

Rada nadzorcza ACG wraz z końcem ub. uchwaliła akredytywę, przyjętą w styczniu 2015 r. przez rząd, więc po podpisaniu dokumentu zostały stworzone podstawy formalno – prawne dla rozpoczęcia procedury w celu jak najszybszego podpisania umowy kredytowej. A czas ma tu niebagatelne znaczenie, bo lotnisko w Tivacie od lat notuje stały wzrost liczby pasażerów, co do tej pory nie było poparte adekwatnymi inwestycjami w infrastrukturę, ponieważ pierwszeństwo zawsze przypadało stołecznemu lotnisku w Podgoricy. Tivat w zeszłym roku obsłużył 910,5 tys. podróżnych co sprawiło, że stał się 7. z 10. największych portów lotniczych na terenie byłej Jugosławii pod względem liczby przyjętych pasażerów, natomiast lotnisko w Podgoricy zajęło ostatnie miejsce na liście z liczbą 701 tys. pasażerów.

Z powodu zapóźnienia infrastrukturalnego lotniska w Tivacie rząd brał pod uwagę nawet możliwość powierzenia zarządzania tym portem lotniczym partnerowi zagranicznemu, a zainteresowanie takim rozwiązaniem wykazali m.in. kanadyjska firma SNC-Lavalin oraz francuska firma Vinci.

Źródło: vijesti.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE