Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: EFSE przyznał 5 mln EUR kredytu dla małych i mikroprzedsiębiorstw
mikrokredyty_seebiz.net

Czarnogóra: EFSE przyznał 5 mln EUR kredytu dla małych i mikroprzedsiębiorstw

Europejski Fundusz na rzecz Europy Południowo-Wschodniej potwierdził partnerskie stosunki z organizacją pozarządową Alter Modus i udzielił 5 mln EUR kredytu na rzecz małych i mikroprzedsiębiorstw w Czarnogórze.

Alter Modus jest wiodąca instytucją mikrofinansową w Czarnogórze; posiada 15 filii sięgających do wszystkich regionów kraju, w tym nawet do najbardziej odległych wiejskich obszarów.  Kredyty na finansowanie mikrobiznesu w wysokości do 10 tys. EUR są podstawą działalności organizacji, natomiast przeciętna wysokość udzielanego przez nich kredytu wynosi mniej niż 1,5 tys. EUR. Alter Modus obecnie rozszerza swoją ofertę aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku na wyższe kredyty i w celu zatrzymania odnoszących sukcesy klientów z pomyślnie rozwijającą się działalnością biznesową. W tym celu będą promowane nowe produkty kredytowe z  dłuższym terminem spłaty i w kwocie do 30 tys. EUR. Kredyt przyznany organizacji przez EFSE pozwoli urzeczywistnić ten zamiar efektywniej i w krótszym czasie.

Ukierunkowana na małe i mikroprzedsiębiorstwa i posiadająca ponad 15 letnie doświadczenie organizacja Alter Modus  zawsze uchodziła za cennego i efektywnego partnera w stymulowaniu  rozwoju gospodarczego i dobrobytu Czarnogóry – powiedziała Monika Beck, prezes rady nadzorczej EFSE i dodała, iż organizacja Alter Modus jest w stanie stanąć twarzą w twarz z wielkimi wyzwaniami oraz przystosować się do zmian, dzięki czemu stała się bliskim i zaufanym partnerem EFSE.

Luka Đurović, dyrektor wykonawczy Alter Modus także podkreślał, że organizacja którą reprezentuje od wielu lat pomyślnie współpracuje z Europejskim Funduszem na rzecz Europy Południowo-Wschodniej. Alter Modus i EFSE razem pracują nad rozpoznawaniem potrzeb rynku i oferowaniem możliwości realizacji pomysłów biznesowych. Nowa propozycja kredytowa przychodzi we właściwym czasie, jako dodatkowy zastrzyk finansowy dla rynku czarnogórskiego i umożliwi założenie wielu nowych firm.

Europejski fundusz na rzecz Europy Południowo-Wschodniej został założony z inicjatywy Niemieckiego Państwowego Banku Rozwoju (KfW), ze wsparciem Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec oraz Komisji Europejskiej. Głównym celem działalności Funduszu jest stymulowanie rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości w Albanii, Jemenie, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Macedonii, Kosowie, Mołdawii, Czarnogórze, Rumunii, Serbii, Ukrainie i Turcji.

Alter Modus jest instytucją mikrofinansową założoną w 1997 roku jako organizacja pozarządowa  i działa nie w celu osiągnięcia zysku (not for profit), ale kieruje się misją społeczną tzn. wspieraniem mikroprzedsiębiorców, walką z ubóstwem, wspieraniem przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz wśród kobiet. Głównym celem tej instytucji  jest dostarczanie usług finansowych (przede wszystkim pożyczek) dopasowanych do potrzeb mikroprzedsiębiorców oraz osób o niskich dochodach.

Źródło: portalanalitika.me, altermodus.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE