Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: EIB obiecuje wsparcie dla autostrady Bar – Boljare, ale stawia warunki

Czarnogóra: EIB obiecuje wsparcie dla autostrady Bar – Boljare, ale stawia warunki

EIB (Europejski Bank Inwestycyjny) jest w stanie zapewnić dodatkowe pieniądze na ukończenie dokumentacji i szczegółowego planu autostrady Bar – Boljare. W zależności od wyceny może być to nawet 5 mln EUR – takie gwarancje uzyskali na spotkaniu w Brukseli minister finansów Milorad Katnić oraz minister transportu i gospodarki morskiej Andrija Lompar.

Głównym celem roboczej wizyty czarnogórskich polityków były rozmowy na temat budowy autostrady z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz instytucji finansowych (EIB, EBOiR oraz Banku Światowego) i uzyskanie deklaracji wsparcia finansowego dla tej inwestycji.  Nie mniej ważne było przekonanie europejskich partnerów o konieczności budowy autostrady, a nie (jak sugerował dokument przygotowany przez ekspertów EIB i dostarczony rządowi Czarnogóry w sierpniu) tylko drogi ekspresowej.

Po spotkaniach wiadomo, że Czarnogóra musi wprowadzić zmiany do projektu, aby uzyskać finansowanie za strony EBI. Przedstawiciele instytucji finansowych opowiedzieli się za standardowym przetargiem na budowę autostrady, zamiast dotychczas branego pod uwagę przez rząd partnerstwa publiczno – prywatnego. Według ministra Katnicia w przypadku uwzględnienia sugestii Banku, instytucja ta jest gotowa sfinansować inwestycję co najmniej w połowie. Minister uzyskał także zapewnienie, iż w przypadku wsparcia projektu przez EBI, uzyska on wsparcie także pozostałych instytucji finansowych.

Sprawa kredytów nie jest jednak ani przesądzona, ani zamknięta. Minister Katnić stwierdził, że w sprawie realizacji tak ważnej inwestycji rząd prowadzi rozmowy także z innymi zainteresowanymi  i zamierza wybrać wariant najkorzystniejszy dla kraju.

Odcinek Bar – Boljare jest częścią planowanej autostrady łączącej Belgrad z Barem, najważniejszym czarnogórskim portem. Dla Czarnogóry jest to inwestycja priorytetowa i niestety bardzo trudna, przede wszystkim z powodu kosztów. Według szacunków budowa 167 km odcinka ma kosztować 2 mld EUR, kwotę niemal równą rocznemu PKB Czarnogóry. Już dwukrotnie rozstrzygano przetarg na wykonanie inwestycji, jednak w obu przypadkach umowy zostały unieważnione  z tego samego powodu; ani chorwacka spółka Konstrukror, ani grecko-izraelska Aktor – Šikun Binui nie były w stanie podołać finansowo tak wielkiej inwestycji.

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu, seebiz.eu, pobjeda.me, portalanalitika.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE