Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Eksport wzrósł o 40% w porównaniu z ubiegłym rokiem
hrana

Czarnogóra: Eksport wzrósł o 40% w porównaniu z ubiegłym rokiem

Przez pierwsze 6 miesięcy 2014 r. w porównaniu z ub. eksport produktów rolno-spożywczych  wzrósł o 40% (9,7 mln EUR), natomiast import nieznacznie spadł, o ok. 220 tys. EUR – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Ministarstvo Poljoprivrede i Ruralnog Razvoja).

To znaczy, że zysk netto w wymianie handlowej produktów rolnych osiągnął 10 mln EUR, natomiast pokrycie importu eksportem w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. wynosiła 16,32% i jest większe o 4,6% w odniesieniu do 2013 r. Eksport produktów rolnych w czerwcu 2014 r. osiągnął wartość 11,6 mln EUR.

Największy wzrost eksportu dotyczy wina (28%), wyrobów mięsnych (26%), i piwa (16,9%). W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku spadł eksport tytoniu i wyrobów tytoniowych (1,4 mln EUR) oraz pozostałych napojów alkoholowych – poinformowało ministerstwo.

W strukturze produktów, których import uległ zmniejszeniu lub zwiększeniu w porównaniu z poprzednimi latami, wyraźny  spadek odnotowano wśród żywych zwierząt, świeżych ryb, mleka i produktów mlecznych, gazowanych napojów bezalkoholowych i wyrobów tytoniowych. Równocześnie rośnie import świeżego mięsa, lodów, koncentratów do użycia w gospodarstwie domowym, tzw. różnych produktów spożywczych oraz drewna.

Struktura produktów, które od lat są importowane w większości nie ulega zmianie – są to przede wszystkim: świeża wieprzowina, napoje gazowane, mleko i produkty mleczne, produkty zbożowe (tosty, herbatniki, itp.) produkty mączne i tzw. różne produkty spożywcze – wynika z informacji ministerstwa.

Eksperci zaznaczają, że wartość importowanych warzyw i owoców jest mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Równocześnie mniejszy jest także eksport owoców i warzyw. Głównymi partnerami handlowymi dla Czarnogóry są kraje CEFTA i EU, ale najważniejszym partnerem handlowym niezmiennie pozostaje Serbia.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE