Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Elektroniczny Rejestr Licencji sposobem na oszczędność czasu i pieniędzy

Czarnogóra: Elektroniczny Rejestr Licencji sposobem na oszczędność czasu i pieniędzy

rejestr - pobjeda.me

W sobotę zaprezentowano Elektroniczny Rejestr Licencji (Elektronski registar licenci), który w łatwy i przejrzysty sposób dostarczy informacji dotyczących wydawanych w Czarnogórze licencji i pozwoleń. Inicjatywa jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Finansów i Czarnogórskiej Izby Gospodarczej (Privredna Komora Crne Gore).

Dostęp do portalu jest bezpłatny dla wszystkich użytkowników, a można w nim uzyskać informację na temat 36 instytucji i ponad 540 rodzajów różnego rodzaju licencji, pozwoleń  i koncesji przez nie udzielanych.

Sekretarz ds. Rady Reformy Regulacji i Poprawy Środowiska Biznesowego w Ministerstwie Finansów Bojana Bošković oznajmiła, że projekt ten jest przede wszystkim rezultatem rządowych wysiłków podejmowanych w celu zwiększenia dostępu do informacji publicznych, rozwoju nowych technologii i promocji innowacji, a także zaangażowania obywateli w proces podejmowania decyzji oraz likwidacja barier dla osób planujących oraz już prowadzących działalność gospodarczą.

– Z racji tego, że systemy informatyczne stają się codziennym językiem, jednym z narzędzi używanych do zwiększenia przejrzystości i dostępności do informacji, rząd jest odpowiedzialny za zapewnienie obywatelom elektronicznego dostępu do informacji. Zgodnie z tym, jesteśmy zobowiązani do tworzenia nowych rejestrów elektronicznych, systemów i procedur rejestracyjnych – poinformowała  Bošković podczas prezentacji rejestru.

Rząd w kwietniu 2011 roku zaczął analizować efekty programu pilotażowego  reformy biznesowej dotyczącej przyznawania licencji w Czarnogórze. Działanie to wsparła amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego East-West Management Institute. Zarówno rząd jak i przedstawiciele  organizacji zrzeszających przedsiębiorców twierdzą, że w ten sposób znacznie uproszczą się procedury dzięki redukcji czasu i kosztów, a interesantom znacznie ułatwią życie poprzez wyeliminowanie konieczności wielokrotnych wizyt w siedzibach instytucji.

Źródło: pobjeda.me, privrednakomora.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE