Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Energetyczne połączenie z Włochami

Czarnogóra: Energetyczne połączenie z Włochami

Nie istnieją żadne przeszkody w sfinalizowaniu projektu podmorskiego połączenia energetycznego pomiędzy Czarnogórą a Włochami – poinformowali minister finansów Milorad Katnić oraz minister gospodarki Vladimir Kavarić po spotkaniu z przedstawicielami włoskiego przedsiębiorstwa TERNA. Projekt ma pozwolić na połączenie rynku bałkańskiego z innymi europejskimi, co znacząco zwiększy wartość międzypaństwowych linii przesyłowych ze względu na ich poważniejszą eksploatację. Czarnogóra może dzięki temu stać się jednym z ważniejszych dostarczycieli energii w regionie.

TERNA podpisała w listopadzie 2010 roku porozumienie z władzami Czarnogóry w sprawie ustanowienia podwodnych połączeń między tym krajem a Włochami. Umowa właśnie zaczyna być wypełniana. Przewiduje się, że budowa stacji przesyłowych będzie kosztowała 20 mln EUR, linia przesyłowa ma sięgać od Tivatu do Pljevlja, z możliwością późniejszego włączenia Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.

 

Źródła: seebiz.eu, portalanalitika.me, vjesti.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE