Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Energia słoneczna dla każdego

Czarnogóra: Energia słoneczna dla każdego

Z początkiem maja rusza druga faza projektu MONTESOL. Aby zachęcić prywatne podmioty gospodarcze do udziału w projekcie czarnogórskie Ministerstwo Gospodarki w porozumieniu z partnerskimi bankami Hypo Alpe Adria i NLB Montenegrobanka uprościło procedury i ułatwiło potencjalnym zainteresowanym ubieganie się o nieoprocentowane kredyty na budowę systemów solarnych w gospodarstwach domowych.

W stosunku do ubiegłego roku Ministerstwo Gospodarki zmieniło wysokość kredytów a także nieoprocentowany okres spłaty. W 2011 roku oferowane były trzy rodzaje kredytów, ich wysokość i termin wykorzystania były z góry ściśle określone. Zainteresowani mogli otrzymać kredyt w wysokości 1350, 1800 lub 2250 EUR udzielany na okres 3, 5 i 7 lat. W tym roku czarnogórskie gospodarstwa domowe, które zdecydują się przystąpić do projektu, mogą otrzymać kredyt nawet do 5000 EUR na okres 7 lat.

Co roku następuje także aktualizacja listy firm, które w ramach projektu są upoważnione do instalacji systemów solarnych w gospodarstwach domowych. W nadchodzącym czasie trzy niezależne komisje z Czarnogóry, Francji i Grecji wybiorą dystrybutorów i instalatorów rozwiązań solarnych spośród kilkunastu firm czarnogórskich i europejskich, które zgłosiły się do projektu. Firmy spełniające określone wymagania dołączą do listy firm wybranych w zeszłym roku. Regularna aktualizacja listy ma wpłynąć na poprawę konkurencyjności i stymulować rozwój nowego segmentu czarnogórskiego rynku.

Zainteresowanie obywateli projektem MONTESOL jest bardzo duże. Jest to przyszłościowa inwestycja, powstała z jednej strony z myślą o kryzysie energetycznym, a z drugiej o ochronie środowiska. Dzięki niej energia słoneczna w Czarnogórze zostanie efektywniej wykorzystana. Używanie energii słonecznej m.in. w celu ogrzewania wody sanitarnej czy ogrzewania budynku ma przynosić oszczędności energetyczne i wynikające z nich oszczędności ekonomiczne. Trwałość i wydajność systemów solarnych jest coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla sektora prywatnego.

Źródło: pobjeda.me, me.seebiz.eu, energetska-efikasnost.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE