Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: EPCG ponosi straty z powodu kradzieży linii wysokiego napięcia
EPCG

Czarnogóra: EPCG ponosi straty z powodu kradzieży linii wysokiego napięcia

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) ponosi wielkie straty z powodu coraz częstszych kradzieży elementów sieci przesyłowej ze słupów energetycznych i stacji transformatorowych. Tylko od początku tego roku do chwili obecnej EPCG odnotowała kradzież elementów 11 stacji transformatorowych i 15 transformatorów niskiego napięcia, a straty z powodu kradzieży wyniosły ok. 60 mln EUR. Spółka ubolewa, że policja dotychczas nie zdołała wykryć żadnego ze sprawców zdarzeń.

Jak podkreślają przedstawiciele EPCG coraz częstsze kradzieże elementów sieci przesyłowych i stacji transformatorowych stanowią uciążliwy problem zarówno dla firmy, jak i konsumentów. Eksperci dodają, że nielegalne podłączanie do sieci przesyłowej oraz kradzieże jej elementów stanowi poważne zagrożenie, złodzieje narażają się na porażenie prądem, natomiast uszkodzenia będące następstwem kradzieży mogą być niebezpieczne dla okolicznych mieszkańców i pobliskich obiektów zwiększając ryzyko pożaru. Z powodu relatywnie niewielkich korzyści materialnych jednostki ryzykują swoje życie i narażają na niebezpieczeństwo życie innych ludzi, a także doprowadzają do przerw w dostawach energii elektrycznej oraz przyczyniają się do strat materialnych znacznie przewyższających ich ewentualny zysk.

Elektroprivreda Crne Gore od początku roku zgłosiła policji kradzież elementów 11 stacji  transformatorowych 10/0,4 kV  oraz 15 transformatorów niskiego napięcia; szkody z tego powodu wyceniono na ok. 60 mln EUR. Warto podkreślić, że koszt budowy nowego transformatora wraz z całym niezbędnym wyposażeniem wynosi 4 tys. EUR, natomiast zysk osoby dokonującej kradzieży to najwyżej kilkadziesiąt EUR.

Najdrastyczniejszym przypadkiem jest tu kradzież odcinka linii wysokiego napięcia 35 kV na odcinku “Cetinje-Čevo”, z której ukradziono ok. 1,5 tys. metrów miedzianego kabla typu Cu 50 mm, z powodu czego spółka EPCG doznała strat w wysokości 6 tys. EUR; spowodowało to również 24  godzinną przerwę w dostawie prądu do okolicznych wsi. Celem rabusiów często padają także profile  ze słupów kratownicowych stalowych. Szczególnie niepokoi fakt, że tylko w latach 2012-13 skradziono kilka ton profili typu L. Kradzieże najczęściej zdarzają się na terenie gminy Nikšić.

Ekipy parowników EPCG dodatkowo objeżdżają i kontrolują stan sieci przesyłowych, szczególnie na podmiejskich i wiejskich obszarach gmin Pljevlja, Nikšić, Kotor, Tivat, Kolašin i Andrijevica, gdzie zdarzenia tego typu w ostatnich latach miały miejsce najczęściej jednakże bywa, że już w kilka dni po naprawieniu lub odbudowie linie energetyczne znowu padają ofiarą złodziei. Nawet przy podjęciu najdalej posuniętych środków ostrożności ponad 4 tys. transformatorów i ponad 20 tys. km sieci przesyłowej niskiego, średniego i wysokiego napięcia nie może być efektywnie strzeżone. Najlepszym sposobem zwalczania zjawiska, który okazał się bardzo skuteczny w krajach mających podobne problemy  jest zwalczanie nielegalnego obrotu miedzią i żelazem, co skutecznie zniechęca amatorów szybkiego zarobku.

Źródło: cdm.me, pobjeda.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE