Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Europejska Nagroda Literacka dla Andreja Nikolaidisa

Czarnogóra: Europejska Nagroda Literacka dla Andreja Nikolaidisa

Europejska Nagroda Literacka została wręczona w poniedziałek wieczorem w czasie uroczystej gali w Brukseli jej tegorocznemu zdobywcy, czarnogórskiemu pisarzowi Andrejowi Nikolaidisowi. Nagrodę, którą otrzymał za powieść „Syn”, wręczył mu minister kultury Czarnogóry Branislav Mićunović.

Mówi się, że nagrody korumpują autorów. Według mnie wymyślił to ktoś, kto nigdy nie dostał żadnej nagrody – powiedział Nikolaidis po otrzymaniu nagrody.

Dziękował także swojemu wydawcy Miloradowi Popoviciowi, stojącemu na czele Otwartego Forum Kulturalnego, jury i Komisji Europejskiej, która umożliwiła to wydarzenie.

Minister Mićunović mówił o znaczeniu przyznania tej nagrody Nikolaidisowi.

To ważny krok dla Czarnogóry uczestniczącej w programie „Kultura 2007-2013”, z którego finansowana jest nagroda. Andrej Nikolaidis jest jednym z czołowych przedstawicieli młodego i średniego pokolenia czarnogórskich pisarzy i tej rangi nagroda jest wielkim zaszczytem dla całego środowiska – powiedział Mićunović.

Europejska Nagroda Literacka przyznawana jest od 2009 roku, który był Europejskim Rokiem Kreatywności i Innowacyjności. Nagroda ma na celu promocję twórczości i różnorodności europejskiej literatury współczesnej oraz podtrzymywanie obiegu dzieł literackich w całej Europie. Dzięki członkostwu w programie „Kultura 2007-2013” państwa zyskują możliwość wzięcia udziału w rozdaniu Europejskich Nagród Literackich. Po nominacjach i selekcji tegorocznym zwycięzcą ogłoszony został Andrej Nikolaidis. Oficjalna prezentacja zwycięzców ze wszystkich krajów miała miejsce na tegorocznych Targach Książki we Frankfurcie.

 

Tekst: pobjeda.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE