Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Fabryka wyrobów tytoniowych zamiast kopalni

Czarnogóra: Fabryka wyrobów tytoniowych zamiast kopalni

Miodrag Davidović, właściciel spółki Neksan, zrezygnował z przejęcia kopalni boksytów Nikšić. Czarnogórski biznesmen stracił cierpliwość po 105 dniach oczekiwania na ustosunkowanie się rządu, związkowców oraz zarządu kopalni do przedłożonej przez niego oferty przejęcia zakładu.

Przed trzema miesiącami Neksan skierował pismo do rządu zawierające propozycję wyciągnięcia kopalni z kryzysu, która – jak nieoficjalnie wiadomo – nie podobała się związkowcom oraz części zarządu. Davidović uważa, że w całą sytuację zamieszani są przedstawiciele partii, którzy utworzyli wśród pracowników kopalni front przeciwko wejściu Neksana do kopalni boksytów. Przedsiębiorca zdementował pogłoski, że spółka Neksan działała wyłącznie we własnym interesie i miała czerpać z przejęcia zakładu ogromne zyski. Prezes niezależnych związków zawodowych powiedział, że poważnie rozważano propozycję firmy Neksan, a przeszkodą uniemożliwiającą podjęcie decyzji, były uwagi skierowane do Davidovicia, który nie zajął stanowiska w tej kwestii.

Minister gospodarki nie przewiduje szybkiego rozwiązania sytuacji kopalni boksytów. Jak dotąd nie podjęto jakichkolwiek działań aby zażegnać kryzys w firmie, która nie produkuje aluminium już od listopada ubiegłego roku. Co więcej, jedyna aktywna grupa pracowników kopalni boksytów, uczestnicząca przy budowie tunelu Tifgran w pobliżu miejscowości Berane, 28 czerwca wstrzymała pracę, strajk popiera Niezależny Związek Kopalni. Pracownicy domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń i zażegnania kryzysu przez jaki przechodzi zakład.

Boksyty były wielkim wyzwaniem dla Davidovicia, który podkreślał, że chęć przejęcia zakładu była dla spółki kwestią honorową. Biznesmen w krótkim czasie znalazł nowy obiekt zainteresowania. Od początku lipca uwaga czarnogórskiego przedsiębiorcy skierowana jest na przetarg na budowę fabryki wyrobów tytoniowych DKP (Duvanski kombinat Podgorica), który właśnie został rozpisany. Davidović zadeklarował, że zamierza zainwestować w DKP do 10 mln EUR.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me, vijesti.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE