Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Filip Vujanović zwycięzcą wyborów prezydenckich

Czarnogóra: Filip Vujanović zwycięzcą wyborów prezydenckich

Filip Vujanović - vijesti.me

Według pierwszych wyników wyborów prezydenckich, jakie Państwowa Komisja Wyborcza (DIK) ogłosiła na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem, zwyciężył dotychczasowy prezydent i jednocześnie kandydat DPS Filip Vujanović, który zdobył o 7 tys. głosów więcej od swego rywala, niezależnego kandydata  Miodraga Lekicia.

Jak podaje DIK, w niedzielnych wyborach Filip Vujanović otrzymał 51,21% (161 240)  ważnych głosów, a Miodrag Lekić, 48,79%  (154 290) ważnych głosów. Na podstawie danych z okręgowych komisji wyborczych stwierdzono, że w wyborach wzięło udział 326 793 osób z  511 405 obywateli uprawnionych do głosowania. Ważnych głosów oddano 316 260, natomiast 10 563 karty wyborcze były nieważne.

Niedzielne szóste wybory prezydenckie okazały się najbardziej nieprzewidywalne od wprowadzenia w Czarnogórze ustroju wielopartyjnego. Nawet już po zamknięciu lokali wyborczych i podaniu wyników cząstkowych nie było wiadomo kto ostatecznie przez następne 5 lat będzie zasiadał w fotelu prezydenta. Zarówno kandydat DPS Filip Vujanović, jak i kandydat niezależny Miodrag Lekić ogłosili w niedzielny wieczór zwycięstwo i apelowali do wyborców o cierpliwe oczekiwanie na wstępne wyniki wyborów, które Państwowa Komisja Wyborcza miała ogłosić najpóźniej we wtorkowy poranek.

Źródło: vijesti.me, vijesti.me, vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE