Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Firma KPM Limited d.o.o. żąda 2 mln EUR od dzierżawcy plaży Ploča

Czarnogóra: Firma KPM Limited d.o.o. żąda 2 mln EUR od dzierżawcy plaży Ploča

Plaža Ploče - vijesti.me

Firma KPM Limited d.o.o. (za którą stoi rosyjski oligarcha Oleg Deripaska), będąca właścicielem ogromnej działki o powierzchni 0,5 mln m2 na przylądku Platamuni wniosła pozew o odszkodowanie w wysokości 2 mln EUR oraz zabezpieczenie roszczeń w drodze nakazu sądowego, jako odpowiedź na bezprawne użytkowanie ich własności przez dzierżawcę plaży Ploča Nebojšę Carevicia.

Sąd ma rozpatrzyć dwa pozwy – jeden o odszkodowanie, gdyż dzierżawca – jak twierdzi kancelaria adwokacka Perelević, reprezentująca interesy KPM Limited d.o.o. – bezprawnie wybudował drogę dojazdową, parking, toalety oraz poprowadził kable energetyczne przez teren do nich należący, oraz drugi pozew przeciwko Careviciovi, firmie Piastra oraz przedsiębiorstwu państwowemu Morsko dobro, w którym żąda wypowiedzenia piętnastoletniej umowy dzierżawy popularnej plaży. I chociaż firma KPM Limited d.o.o. w swoim pozwie dowodzi, że z powodu bezprawnego korzystania z ich własności pod znakiem zapytania stanęła realizacja ambitnego planu inwestycyjnego – budowa kompleksu turystycznego i rezydencjonalnego wartego dziesiątki milionów EUR, Nebojša Carević pewnie odpiera przedstawiane mu zarzuty argumentując, iż rosyjski biznesmen został oszukany ponieważ kupił od gminy Kotor teren, która nigdy nie był  w posiadaniu gminy i gmina nie miała   prawa nim rozporządzać, dlatego też umowa powinna zostać unieważniona, a odpowiedzialni za jej zawarcie pociągnięci do odpowiedzialności prawnej.  Z powodu  kontrowersji i niejasności wokół sprzedaży w 2004 r. spornego terenu, do sądu został złożony także kontrapozew.

O naruszeniu prawa własności i niemożności realizacji swoich planów inwestycyjnych, spółka KPM Limited d.o.o. oficjalnym pismem zawiadomiła ówczesnego premiera Igora Lukšicia, rzecznika praw majątkowych, kierownictwo przedsiębiorstwa Morsko dobro oraz inne instytucje mające związek ze sprawą.

„Według szczegółowego planu urbanistycznego „Platamuni – Trsteno” w tym miejscu planowane jest utworzenie strefy turystycznej, kompleksu hotelowego Vidikovac, hotelu Rt Jaz, jak i luksusowych obiektów turystycznych  – willi, centrum spa, country clubu, klubu tenisowego oraz zaplecza technicznego wymienionych obiektów. Z powodu sprzecznego z prawem użytkowania plaży Ploča, nie jesteśmy w stanie uczestniczyć  w przetargu publicznym na korzystanie  z plaży, i z tego samego powodu już 5 lat po zatwierdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego odkładamy inwestycje na tym terenie, ponosząc z tego powodu straty – argumentuje firma Olega Deripaski w liście do Igora Lukšicia.

Źródło: vijesti.me, bankar.me, portalanalitika.me, dan.co.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE