Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Fundacja Duška Jovanovicia przyznała nagrody dla dziennikarzy śledczych
nagrada

Czarnogóra: Fundacja Duška Jovanovicia przyznała nagrody dla dziennikarzy śledczych

Fundacja Duška Jovanovicia (Fondacija „Duško Jovanović”) przyznała doroczne międzynarodowe nagrody dla dziennikarzy śledczych, wręczone 27. maja w 11. rocznicę śmierci redaktora naczelnego dziennika Dan, Duška Jovanovicia.

Pierwszą nagrodę w wysokości 10 tys. EUR zdobył Stephan Hofstatter z RPA za serię artykułów o procesach jednostek zwiadowczych.

Druga nagroda w wysokości 6 tys. EUR przypadła Stefanovi Dojčinoviciovi z Serbii za teksty o bałkańskim kartelu kokainowym.

Trzecie miejsce i 4 tys. EUR otrzymał Egipcjanin Ahmed Elshamy za teksty o gwałtach i nadużyciach seksualnych w rodzinach.

Przewodniczący komisji ds. monitorowania śledztw w sprawie napaści na dziennikarzy Nikola Marković ocenił, że w Czarnogórze nie istnieje wystarczająco duża wola polityczna odkrycia sprawców napaści na dziennikarzy, przytaczając jako sztandarowy przykład, że 11 lat po zabójstwie Duška Jovanovicia nadal nie wykryto i nie schwytano sprawców zdarzenia.

Przewodniczący jury Veran Matić zaznaczył, że rocznica zabójstwa Jovanovicia powinna zawsze przypominać o brutalnych rozrachunkach z mediami.

Demokratyzacja społeczeństwa jest absolutnie niemożliwa bez wyjaśnienia takich zabójstw, w tym szczególnie przypadków dotyczących dziennikarzy i urzędników – powiedział Matić, który jest zarazem przewodniczącym komisji śledczej w sprawie zabójstw serbskich dziennikarzy. Jego zdaniem jest ważne, że ONZ zauważyła problem i ustanowiła dzień 2. listopada Międzynarodowym Dniem Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni Wobec Dziennikarzy (International Day to End Impunity for Crimes against Journalists) i wprowadziła szereg działań w celu zmniejszenia liczby przypadków zabójstw dziennikarzy.

Ta rocznica będzie zawsze nam przypominać o brutalnych porachunkach z dziennikarzami. Powinniśmy pamiętać, że jeżeli takie sytuacje będziemy zamiatać pod dywan będą się one stale powtarzać – podkreślił Matić.

W skład jury przyznającego nagrody weszli Veran Matić – serbski dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny i dyrektor programowy telewizji b92, Mladen Milutinović – redaktor naczelny dziennika Dan, Nikola Marković – przewodniczący komisji ds. monitorowania napaści na dziennikarzy i własność mediów, Berislav Jelinić – dziennikarz śledczy i Željko Kopanja – dziennikarz. Jak ogłosili organizatorzy na konkurs nadesłano 47 prac, z czego 40 spełniło wymagane warunki.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me, slobodnaevropa.org, daytoendimpunity.org

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE