Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Gospodarcza współpraca z Polską
handshake_seebiz.net

Czarnogóra: Gospodarcza współpraca z Polską

Na forum biznesu, które w minionych dniach odbyło się w Podgoricy pomiędzy przedstawicielami Polski i Czarnogóry oceniono, że energetyka może być głównym polem do zacieśnienia stosunków gospodarczych pomiędzy obydwoma krajami. Sukcesem powinna się zakończyć również współpraca w sektorze turystycznym. Doświadczenie Polski w procesach akcesyjnych stanowi dodatkową wartość dla Czarnogóry.

- Fascynuje mnie fakt, że Polska jako szósta gospodarka w Europie odnotowuje wzrost ekonomiczny mimo narastającej recesji – deklaruje wiceprezes Izby Gospodarczej Czarnogóry, Ivan Saveljić.

- Czarnogóra jest właściwym miejscem do osiągnięcia naszych celów biznesowych, może dać nowy impuls do współpracy między przedsiębiorcami – twierdzi wiceminister gospodarki Polski, Andrzej Dycha.

Współpraca między krajami zaczyna przynosić wymierne efekty. Konsorcjum polskich firm Pol-Mot, Alstom i Foster Wheeler zamierza złożyć ofertę na budowę drugiej elektrowni cieplnej w miejscowości Pljevlja. Ma ona obejmować produkcję 260 megawatów energii elektrycznej w oparciu o technologię wykorzystującą rodzimy węgiel. Ponadto polska firma Impex Metal rozważa możliwość inwestowania w obróbkę metali, w związku z czym coraz bardziej jest zainteresowana Kombinatem Aluminium Podgorica (KAP).

Źródła: pobjeda.me, pobjeda.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE