Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Grudzień miesiącem otwarcia 23. i 24. rozdziału negocjacyjnego
Czarnogóra i UE

Czarnogóra: Grudzień miesiącem otwarcia 23. i 24. rozdziału negocjacyjnego

Komisja Europejska przedstawiła w środę dwunaste sprawozdanie z postępów Czarnogóry w tym roku. Według raportu, kraj poczynił postępy w kwestii reformy sądownictwa oraz poszanowania praw człowieka. W dokumencie stwierdzono, iż największe wyzwanie stanowią rozdziały 23. i 24, które jak ujawniła KE najprawdopodobniej zostaną otwarte w grudniu. W związku z tym Czarnogóra musi wykazać się zaangażowaniem w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Oświadczono, iż reformy wymaga również administracja publiczna. Dzięki niej możliwe będzie wdrożenie prawodawstwa europejskiego, a także zmierzenie się z upolitycznieniem aparatu urzędniczego, a wszystko to w celu doprowadzenia do większej przejrzystości i profesjonalizmu urzędników.

Znaczenie walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną podkreślił również Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który spotkał się w środę z prezydentem Czarnogóry Filipem Vujanoviciem. Dodał on, iż podobnie jak modernizacja sił zbrojnych, ważne jest także przekonanie społeczeństwa o istocie integracji euroatlantyckich.

Podczas wizyty w Brukseli Vujanović spotkał się również z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Dyskusja dotyczyła m.in. otwarcia rozdziałów 23. i 24., niezbędnych reformach w zakresie gospodarki i sądownictwa, wolności mediów, prawodawstwa oraz wszystkich kwestii związanych z wymogami Unii Europejskiej. Jak oznajmił Schulz, proces rozszerzenia, któremu towarzyszą niezbędne reformy dotyczy nie tylko państwa kandydującego, ale również całej Unii Europejskiej. Obydwoje przyznali, że leży we wspólnym interesie, aby Czarnogóra jak najszybciej przystąpiła do UE.

Źródło: portalanalitika.me, portalanalitika.me, portalanalitika.me, portalanalitika.me, portalanalitika.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE