Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Handel nielegalnymi papierosami znów kwitnie
papierosy - http://www.europe-direct.ostrow.ctiw.pl

Czarnogóra: Handel nielegalnymi papierosami znów kwitnie

Udział nielegalnych papierosów w   całym  rynku wyrobów tytoniowych w ub. wyniósł  ok. 20%. Początek tego roku także wskazuje na trend wzrostowy szarej strefy wyrobów  tytoniowych – informuje Agencja ds. Wyrobów Tytoniowych (Agencja za duvan).

Zgodnie z informacjami dotyczącymi wielkości sprzedaży papierosów legalnymi kanałami, udział szarej strefy w całym rynku wyrobów tytoniowych wyniósł ok. 20%. To przynosi wielką szkodę gospodarce Czarnogóry i wobec tego zwalczanie problemu wymaga specjalnego podejścia.

Agencja ds. Wyrobów Tytoniowych właśnie z tego powodu zainicjowała sformowanie specjalnego ciała w ramach istniejącej rządowej Komisji ds. Zwalczania Szarej Strefy, które miałoby się zajmować tylko i wyłącznie tropieniem i zwalczaniem  zjawiska nielegalnych wyrobów tytoniowych. Dotychczasowe wysiłki przyniosły wprawdzie pewne efekty, ale konieczne jest podjęcie wszelkich dostępnych instytucjonalnych środków, ich koordynacja i synchronizacja aby zjawisko wprowadzenia do handlu nielegalnych wyrobów tytoniowych w maksymalnym stopniu ograniczyć. Dzięki takim działaniom można  zwiększyć dochody budżetowe z tytułu akcyzy, cła i podatku VAT.

Jak informuje Ministerstwo Finansów w 2013 r. przychody budżetowe z tytułu akcyzy wynosiły 47 mln 519 tys.737 EUR i w porównaniu z latami 2011-12 odnotowały znaczny wzrost; w 2011 r. przychody z akcyzy wyniosły bowiem 44,177 mln  EUR, a w 2012 r. 45,183 mln EUR.

Sytuacja rysuje się natomiast zupełnie inaczej jeżeli chodzi o wpływy budżetowe z tytułu podatku VAT. W 2011 r. wyniosły one 392,235 mln  EUR, w 2012 r. spadły do  354,714 mln, a w 2013 r. znacznie się zwiększyły i wyniosły 429,195 mln EUR.

Źródło: pobjeda.me, portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE