Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Czarnogóra i Kosowo planują wprowadzenie wspólnych kontroli obszarów przygranicznych
granica - vecernji.hr

Czarnogóra i Kosowo planują wprowadzenie wspólnych kontroli obszarów przygranicznych

Czarnogóra i Kosowo powinny ustanowić wspólne kontrole terenów przygranicznych w celu zwalczania działalności przestępczej, poinformował wicepremier Kosowa Hajredin Kuçi, który podczas rozmowy z telewizją Atlas przyznał, że władze Kosowa są świadome istnienia przestępczości zorganizowanej na obszarze przygranicznym z Czarnogórą.

Pomiędzy Czarnogórą i Kosowem znajduje się siedem nielegalnych górskich dróg, które umożliwiają obejście przejść granicznych i przemycenie towarów wszelkiego rodzaju, a w szczególności narkotyków. Jednak jak twierdzi  Kuçi przestępcy działają we wszystkich obszarach przygranicznych.

- Uważam też, że mamy dobrą kontrolę granicy z Czarnogórą. Po naszej stronie jest policja, czasami jest to KFOR czy EULEX (policyjna misja UE na terenie Kosowa). To samo jest po czarnogórskiej stronie. Myślę, że najlepiej by było gdybyśmy wspólnie z Czarnogórą mieli jedną kontrolę jak to jest w przypadku z Albanią – oświadczył Kuči.

Komentując wypowiedzi w mediach o tym, że północ Kosowa stała się przystanią dla przestępców z regionu, w tym także tych z Czarnogóry, wicepremier oznajmił, że przewidywane jest podpisanie umowy między Prisztiną i Podgoricą o ekstradycji swoich obywateli. Obydwa kraje spodziewają wykonania swojej części tego zadania na początku przyszłego roku, natomiast w pierwszej połowie 2014 r.  ma dojść do wymiany ambasadorów.

Źródło: pobjeda.me

 

 

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE