Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra i Tajlandia będą rozwijać współpracę gospodarczą
Premier Tajlandii w Czarnogórze - vijesti.me

Czarnogóra i Tajlandia będą rozwijać współpracę gospodarczą

W niedzielę z oficjalną wizytą w Czarnogórze przebywała premier Tajlandii  Yingluck Shinawatra. Podczas swojego pobytu spotkała się z premierem Milo Đukanoviciem i prezydentem Filipem Vujanoviciem, uczestniczyła także w Forum Biznesu zorganizowanym przez Czarnogórską Izbę Gospodarczą (PKCG).

Podczas Forum Biznesu podpisano memorandum o Współpracy Między PKCG i Komitetem Handlu, Przemysłu i Bankowości Tajlandii, którego celem jest ułatwienie współpracy gospodarczej między krajami.

Milo Đukanovic podkreślił, że Tajlandia, kraj mogący się pochwalić dynamicznym wzrostem gospodarczym, który w ostatnim czasie dokonał ogromnego skoku cywilizacyjnego może stać się wzorem dla Czarnogóry. Ocenił także, że istnieje wielki potencjał dla współpracy między oboma krajami w dziedzinach rolnictwa, turystyki, energetyki i transportu.  Zdaniem premiera Czarnogóry teraz zadaniem polityków jest stworzenie warunków instytucjonalnych dla pomyślnego powiązania biznesu, wolnego handlu oraz wdrożenie odpowiednich rozwiązań wspomagających konkurencyjność gospodarki i utwierdzających zagranicznych partnerów w przekonaniu, że Czarnogóra jest obecnie najlepszym miejscem do inwestowania w tej części Europy.  Jego zdaniem ważną rolę może pełnić tutaj port w Barze, przez który Tajlandia może wprowadzać swoje towary do Europy.

Premier Tajlandii stwierdziła natomiast, że Czarnogóra jest dynamicznym rynkiem wschodzącym, a do jej wielkich atutów należy stabilna sytuacja ekonomiczna i polityczna. Dogodne położenie Czarnogóry stwarza warunki, aby kraj ten stał  się dla Tajlandii bramą do Europy,  a port w Barze jest dogodnym miejscem, przez które tajskie towary mogą przybywać na stary kontynent. Yingluck Shinawatra podkreśliła także, że jej kraj w pełni popiera akcesję Czarnogóry do UE.

Podczas swojej wizyty premier Tajlandii wraz z towarzyszącą jej delegacją odwiedziła także historyczną stolicę Czarnogóry Cetinje oraz port w Barze.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me, portalanalitika.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE