Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra i Włochy podpisały porozumienie o przewozie towarów i osób
avion - seebiz.net

Czarnogóra i Włochy podpisały porozumienie o przewozie towarów i osób

Minister transportu i gospodarki morskiej Ivan Brajović spotkał się w Rzymie z ministrem infrastruktury transportu Republiki Włoskiej Maurizio Lupim. Podczas spotkania omawiano zacieśnienie wzajemnej współpracy w dziedzinie transportu i ruchu drogowego.

W trakcie spotkania podpisano Porozumienie między rządami  Czarnogóry i Republiki Włoskiej o przewozie towarów i osób między oboma krajami i zniesieniu szeregu barier administracyjnych i finansowych oraz promocji transportu intermodalnego.

Ivan Brajović podkreślił dotychczasową dobrą współpracę przy realizacji projektu unowocześnienia lokalnej infrastruktury drogowej, przebudowy linii klejowej Belgrad-Bar, jak i przykład pomyślnej prywatyzacji części portu w Barze, zajmującej się sprawami morskimi. Minister przytoczył także możliwości współpracy w obszarze poszukiwań i ratownictwa morskiego, ochrony mórz przed zanieczyszczeniem, budowy statków, ustanowienia linii pasażerskiej, współpracy nadgranicznej w  ramach projektu  „Easyconnecting” i  ruchu powietrznego.

Minister Brajović zapowiedział również mocne wspieranie inicjatywy utrzymania kilku etapów jednej z najbardziej prestiżowych imprez kolarskich na świecie Giro d’Italia w Czarnogórze, co dodatkowo przyczyniłoby się do promocji potencjału turystycznego Czarnogóry i stosunków dobrosąsiedzkich obydwu krajów.

Minister Lupi podkreślił ważność podpisanego porozumienia w dziedzinie międzynarodowego ruchu drogowego dla dalszego rozwoju współpracy ekonomicznej, wyraził zadowolenie ze wsparcia dla zagranicznych inwestorów udzielanego  przez rząd Czarnogóry w celu przyciągnięcia inwestorów z Włoch, oraz zaznaczył, że w czasie włoskiego przewodnictwa UE będzie wnioskował aby znaczącą część środków z funduszy UE przeznaczyć na przebudowę linii klejowej Belgrad-Bar, oraz innych projektów infrastrukturalnych planowanych w Czarnogórze.

Obie strony stwierdziły, że międzynarodowy transport we wszelkich formach między Czarnogórą i Włochami, jest warunkiem rozwoju wszystkich innych gałęzi przemysłu,  a także iż ministerstwa obydwu krajów w przyszłości będą zabiegały  o dalsza eliminację wszelkich przeszkód finansowych i administracyjnych.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE