Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Imponujące zarobki liderów związkowych

Czarnogóra: Imponujące zarobki liderów związkowych

Zoran Masoničić,

Wysokość zarobków liderów związkowych w przedsiębiorstwach nie zależy od kondycji finansowej firmy, której interesy pracowników reprezentują, ale wyłącznie od obowiązujących umów zbiorowych. Dlatego w Czarnogórze zdarza się, że lider związkowy reprezentujący pracowników miesiącami pracujących i nie dostających pensji, ponieważ przedsiębiorstwo znajduje się w stanie upadłości lub w likwidacji, zarabia miesięcznie kilka tysięcy EUR, natomiast ci którzy działają w firmie dobrze prosperującej otrzymują wynagrodzenie w wysokości zaledwie 100 lub 200 EUR.

Przywódcom związkowym specjalnie  angażowanym na to stanowisko wynagrodzenie wypłaca pracodawca, o ile obowiązuje umowa zbiorowa. Ci, którzy jednocześnie zachowają swoje stanowisko pracy, do pensji otrzymują dodatek za działalność w organizacji związkowej ze składek członkowskich, wpłacanych przez wszystkich członków organizacji.

Wiadomość, że przewodniczący Związku Zawodowego w Kopalni Boksytów (Rudnik boksita) Ratko Radulović miesięcznie zarabia od 1800 do 2000 EUR poruszyła pracowników firmy, którzy od 6 miesięcy nie otrzymują pensji. Dopiero przed kilkoma dniami rozpoczęła się wypłata części wynagrodzeń za wrzesień ub. Oprócz niemałej pensji przewodniczącemu należą się też inne przywileje, jak np. służbowe auto. Ponieważ w Kopalni Boksytów funkcjonują dwa związki zawodowe, także przewodniczący drugiego z nich, Borislav Bojanović,  ma możliwość cieszyć się z podobnych profitów. Wedle oficjalnego oświadczenia jego pensja wynosi mniej niż 2700 EUR. Oba związki zawodowe funkcjonujące w Kopalni Boksytów należą do Konfederacji Związków Zawodowych Czarnogóry (SSCG), których działacze są znani z wysokich wynagrodzeń, niezależnie od sprawowanej funkcji.

Także w KAP umowa zbiorowa została tak skonstruowana, że przewodniczący tamtejszego związku zawodowego (który także podlega pod SSCG) Rade Krivokapić otrzymuje równowartość dwóch przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w przedsiębiorstwie.  Rade Krivokapić broni się przed zarzutami twierdząc, że jak na odpowiedzialność, która towarzyszy jego pracy przyjmowana płaca nie jest przesadnie wysoka, oraz przypomina, że miesięczne wynagrodzenie w KAP to  850-950 EUR. Także on ma do swojej dyspozycji służbowy samochód.

Sprawa jest tym bardziej kontrowersyjna, że z powodu fiaska prywatyzacji koszty utrzymania przy życiu państwowego przedsiębiorstw poniosą najpewniej wszyscy podatnicy. Wysoką płacą cieszy się też przewodniczący Związku Zawodowego EPCG (Sindikat Elektroprivrede) Zoran Ostojić, który choć deklaruje, że choć jego dochody są zmienne, to miesięcznie otrzymuje ok. 1600 EUR.

Jednak nie wszyscy działacze związkowi otrzymują tak wysokie pensje. Dla porównania Sandra Obradović, ze Związku Zawodowego Kombinatu Aluminium, który działa w ramach Unii Wolnych Związków Zawodowych (Unija Sloboodnih Sindikata) i zrzesza mniejsza liczbę członków, za swoją działalność pobiera miesięczne wynagrodzenie w  wysokości 100 EUR. Jest to dodatek do właściwej pensji otrzymywanej z tytułu zatrudnienia w zakładzie. Ponieważ związek zawodowy który reprezentuje skupia mniej niż 500 członków, nie jest ona oficjalnie zatrudniona na stanowisku działacza związkowego. Również przewodniczący Związku Zawodowego Pivary w Nikšiciu Boro Delibašić musi zadowolić się dodatkiem do pensji w wysokości 220 EUR. Całkowicie na zasadzie wolontariatu pracuje przewodniczący związku Zawodowego w Željezarze Toščelik Nikšić, Pero Kadović. Dzieje się tak, ponieważ w przedsiębiorstwie nie podpisano umowy zbiorowej.

Konfederacja Związków Zawodowych (SSCG) starannie ukrywa dochody swoich członków. Dziennik Vijesti wielokrotnie próbował dowiedzieć się o wysokość wynagrodzenia jakie otrzymuje przewodniczący SSCG  Zoran Masoničić, ale nie zdołał zdobyć tej informacji. Z centrali nie udzielono także informacji kto jeszcze i na jakiej podstawie znajduje się na ich liście płac. Według nieoficjalnych informacji, pensje przywódców tego związku zawodowego wynoszą ponad 1000 EUR, nie uwzględniając wynagrodzeń z tytułu zasiadania w państwowych komisjach i grupach roboczych. Ponadto niektórzy z nich są także biznesmenami i z tego czerpią dochód.

Unia Wolnych Związków Zawodowych (USS) chętniej dzieli się informacjami na temat wypłacanych wynagrodzeń. Tutaj tylko dwie osoby otrzymują pensje – sekretarz generalny USS Srđa Keković 832 EUR, a koordynator komitetów regionalnych i przewodniczący komitetu na Nikšić, Šavnik i Žabljak Aleksa Marojević – 620 EUR. Wszyscy pozostali działacze USS nie są profesjonalnie związania ze związkiem zawodowym i otrzymują płace w zatrudniających ich przedsiębiorstwach.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE