Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Informacje o nagrodach dla dyrektorów banków komercyjnych pozostają tajne
businessman with bonus - europarl.de

Czarnogóra: Informacje o nagrodach dla dyrektorów banków komercyjnych pozostają tajne

Banki w swoim dorocznym sprawozdaniu Bankowi Centralnemu Czarnogóry (CBCG) dostarczyły także informacje na temat ewentualnych dodatkowych nagród finansowych oraz ich wysokości, jakimi w zeszłym roku premiowano dyrektorów. Prasie nie udzielono jednakże informacji czy dyrektorzy zostali nagrodzeni dodatkowymi bonusami, ponieważ jak dowiedział się dziennik Pobjeda, informacja ta jest objęta tajemnica bankową.

Banki komercyjne w Czarnogórze, według rozporządzenie CBCG ze stycznia br., są zobowiązane aby wraz ze sprawozdaniem poinformować także o dodatkowych profitach dla dyrektorów. Informacje te służą Bankowi Centralnemu tylko i wyłącznie w celu oceny zarządzania kosztami w  bankach, ponieważ CBCG w myśl obowiązującej litery prawa ocenia wpływ poniesionych kosztów na sytuację finansową banku i w przypadku stwierdzenia, że koszty operacyjne poniesione przez bank zagrażają jego stabilności finansowej, posiada również uprawnienia do nakazania zmniejszenia kosztów ogólnych, przez co należy rozumieć ograniczenie wysokości zarobków oraz pozostałych przychodów (premii i nagród) należnych członkom rady nadzorczej banku, dyrektorom wykonawczym oraz innym osobom.

Mimo starań dziennikarze Pobjedy nie uzyskali informacji o łącznej wysokości nagród wypłaconych we wszystkich bankach i o tym, czy są wśród nich także te banki, które ub. zakończyły na minusie.

Źródło: pobjeda.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE