Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Inwestycja arabskiego miliardera coraz bliżej

Czarnogóra: Inwestycja arabskiego miliardera coraz bliżej

Według wstępnych szacunków, jeśli szejkowie z Abu Dhabi ostatecznie zdecyduje się na zakup działki o powierzchni 20 ha położonej na obrzeżach gminy Budva, budżet miasta zasili 10 mln EUR. Taką cenę chcą uzyskać władze miasta za sprzedaż Królewskiej Plaży. Od wybuchu kryzysu finansowego we wrześniu 2008 r. Budva miała  poważny problem ze sprzedażą oferowanych terenów i udało jej się zrealizować zaledwie niewielką część wpisanych w budżet założeń. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku będzie to najpoważniejsza sprzedaż od czasów pamiętnej gorączki inwestycyjnej z lat 2005-2007. Wtedy zbywanie parcel po niezwykle atrakcyjnych cenach stanowiło główne źródło miejskich przychodów. Tajemnicą pozostają plany zabudowy potencjalnych właścicieli.
– Gmina Buvda jest zainteresowana stworzeniem korzystnego klimatu dla biznesu i przyciągnięciem nowych inwestorów. Myślę, że w najbliższych dniach rozpoczniemy negocjacje dotyczące strategicznego partnerstwa z arabskim inwestorem – powiedział prezydent Budvy Lazar Rađenović.
Nic na razie nie wskazuje na to, aby został pobity rekord sprzed kilku lat, kiedy rosyjska firma zapłaciła niespełna 13 mln EUR za teren o powierzchni 6 ha, nieopodal półwyspu Sveti Stevan. Pierwotnie miał tam powstać pierwszy w Czarnogórze hotel sieci Kempinski.

Tekst: seebiz.eu, b92.net, tłum. i red. Monika Pawlak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE