Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Inwestycje zagraniczne napływają do branży budowlanej
mieszkania portalanalitika.me

Czarnogóra: Inwestycje zagraniczne napływają do branży budowlanej

W ciągu ostatnich ośmiu lat do Czarnogóry wpłynęło 5,5 mld EUR inwestycji zagranicznych, co plasuje ją pod tym względem na pozycji lidera wśród pozostałych państw regionu – wynika z informacji podanych przez Agencję ds. Inwestycji Zagranicznych. Z danych statystycznych Monstatu dowiadujemy się, że w 2012 roku do kraju napłynęło blisko 437 mln EUR, a w 2013 – 485 mln EUR.
– Obecnie oczekujemy na przybycie trzech zagranicznych firm – z Kataru, Jordanu i USA. Działają one w branżach naftowych, turystycznych i związanych z technologiami IT. Osiągają milionowe zyski i w związku z tym bardzo odpowiada im nasza niska stopa podatkowa od zysku, która wynosi 9% – komentuje dyrektor Agencji, Miloš Jovanović.
Najwięcej funduszy przedsiębiorcy zagraniczni zainwestowali w sektor budowlany, a dokładniej w budowę mieszkań. Ze spisu ludności sprzed czterech lat wynika, że wówczas w Czarnogórze było ponad 316 tys. mieszkań, z czego 58 tys. pozostawało nieużywane, tworząc 3 mld EUR martwego kapitału, który w żaden sposób na siebie nie zarabiał. Jednocześnie zmniejszyła się ilość hoteli.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE