Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Jaką kwotą emigranci zasilają budżet państwowy?
EURO1

Czarnogóra: Jaką kwotą emigranci zasilają budżet państwowy?

Obywatele Czarnogóry pracujący poza krajem oraz emigranci przetransferowali do swojej ojczyzny w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku ponad 263 mln EUR – wynika z danych Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG).

Ponad 154 mln EUR ze wskazanej kwoty stanowią wynagrodzenia Czarnogórców pracujących za granicą. Transfery prywatne wyniosły około 84 mln EUR. W sumie 25 mln EUR zawarły się emerytury, renty oraz inne świadczenia socjalne. Zgodnie z obowiązującą metodologią Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która jest przestrzegana przez CBCG od ubiegłego roku, pod pojęciem transferów prywatnych znajduje się szerszy zakres tematyczny. Transfery te nie obejmują już tylko zarobków osób pracujących za granicą, ale także wszelkie inne transfery dokonywane między emigrantami a obywatelami.

Mimo że nie jest znana dokładna liczba czarnogórskich emigrantów i ich potomków mieszkających na całym świecie, szacuje się, że jest ich przynajmniej tylu, ilu obywateli żyje w kraju. Najwięcej Czarnogórców można spotkać w Ameryce Północnej i Południowej, Serbii, Turcji, a także w Australii i Rosji.

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE