Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra jako marka i cel dla inwestycji zagranicznych
biljana scekic.portalanalitika.me

Czarnogóra jako marka i cel dla inwestycji zagranicznych

Poprzez przyjęcie Planu rozwoju dyplomacji gospodarczej rząd Czarnogóry stworzył odpowiednie warunki dla zintegrowanego promowania interesów gospodarczych za granicą. Do końca roku planowane jest wzmożenie aktywności w obrębie promocji Czarnogóry jako marki i celu dla inwestycji zagranicznych – ogłosiła dyrektor Biura ds. dyplomacji ekonomicznej i kulturalnej współpracy, Biljana Šćekić.

Šćekić uważa, że Czarnogórę należy promować jako markę i dobre miejsce dla różnorakich inwestycji, aby zapewnić znaczne przychody z eksportu. Państwo musi stale zabiegać o pozytywny odbiór wśród zagranicznych partnerów handlowych i gospodarczych, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do rynków ekonomicznie wschodzących – dodała.

Rząd podejmuje działania w celu stworzenia zintegrowanego systemu gospodarczej dyplomacji międzynarodowej w celu osiągnięcia pełnej koordynacji i synergii państw będących członkami projektu – zapewniła. Na podstawie doświadczeń innych krajów rząd Czarnogóry zdecydował się na model zawierający zintegrowaną dyplomację gospodarczą w obrębie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak ma to miejsce na przykład w Danii lub Słowenii.

Funkcjonowanie dyplomacji gospodarczej ma przyczynić się do osiągnięcia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy poprzez wsparcie działalności przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach.

 

Źródła: portalanalitika.me, vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE