Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Już wkrótce pierwsza parada równości
LGBT-flag

Czarnogóra: Już wkrótce pierwsza parada równości

Pierwsza parada równości w Czarnogórze odbędzie w tym tygodniu w Budvie. Organizator wydarzenia, NGO LGBT Forum Progres pod przewodnictwem Zdravka Cimbaljevicia i Aleksandra Zekovicia przy wsparciu policji i samorządu lokalnego już od kilku tygodni przygotowuje się do demonstracji. Choć ze względów bezpieczeństwa całe zdarzenie jest utrzymywane w tajemnicy, wiadomo już, że odbędzie się ono w mieście, które skupia najwięcej turystów.

Budvę wybrano ze względu na sezon turystyczny, a także, jak informują media, dużą liczbę członków społeczności LGBT, którzy w tym czasie będą tam na wakacjach. Nie ujawniono dokładnej daty i lokalizacji parady, jednak organizatorzy zawiadomili już policję, która wraz ze specjalną jednostką interwencyjną tego dnia będzie pilnowała porządku.

O wydarzeniu powiadomiono również gminę Budva, która dała pełne wsparcie w kwestii organizacyjnej, a także zapowiedziała, iż utrzyma w tajemnicy szczegóły, aby zapobiec przybyciu grup prawicowych oraz tych, które mogłyby uniemożliwić przebieg pochodu.

W paradzie udział wezmą lokalni i krajowi politycy. Przewiduje się również obecność osób publicznych zarówno z Budvy jak i całej Czarnogóry, które publicznie wesprą mniejszości seksualne.

 

Źródło: seebiz.eu

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE