Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Kampania przeciwko strategii energetycznej
green-home-wwf-traze-povlacenje-energetske-strategije-javne-rasprave.vijesti.me

Czarnogóra: Kampania przeciwko strategii energetycznej

Pozarządowa organizacja Green Home i Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) wezwały rząd Czarnogóry do uwzględnienia uwag zgłoszonych podczas publicznych dyskusji o strategii energetycznej do 2030. roku. Twierdzą bowiem, że projekt strategii rozwoju energetyki w Czarnogórze do 2030. roku nie spełnia międzynarodowych standardów w części odnoszącej się do alternatywnych źródeł energii.

Wśród głównych niedociągnięć projektu wskazuje się nierealistyczne prognozy przyszłych potrzeb energetycznych i bardzo wysoki wzrost produkcji mocy elektrycznej (z 854 MW w 20011. roku do 2327 MW w 2030). Ponadto podkreśla się, że zwiększenie mocy spowoduje wzrost emisji dwutlenku węgla, co jest niezgodne z polityką Unii Europejskiej i zobowiązaniem do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Przedstawiciele organizacji nagłaśniają, że w rządowej strategii energetycznej nadal obecny jest negatywny stosunek do alternatywnych źródeł energii, a jednocześnie nie podejmuje się działań zmierzających do zwiększenia świadomości na ten temat. Szczególnie zaniedbany jest udział biomasy w przyszłych prognozach – wynika z raportu Monstatu. Zauważalne jest jednocześnie, że Czarnogóra ma duży potencjał do wykorzystywanie energii słonecznej, wiatrowej i biomasy, jednak ciągle aspekt ten pozostaje zaniedbany.

 

Źródła: vijesti me, vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE