Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Kavarić wprowadza restrykcje energetyczne

Czarnogóra: Kavarić wprowadza restrykcje energetyczne

Minister gospodarki Vladimir Kavarić ostrzega, że jeśli sytuacja się nie poprawi, prądu w Czarnogórze wystarczy zaledwie na kolejne 7-8 dni. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, iż Bułgaria oraz Bośnia i Hercegowina zawiesiły eksport prądu, a prywatni przedsiębiorcy zaczęli ograniczać współpracę z Czarnogórą.
W związku z tym, restrykcje dotyczące energii elektrycznej rozpoczną się od poniedziałku 20 lutego – planuje Kavarić.
Podkomisja ds. Bezpieczeństwa i Obrony ogłosiła stan wyjątkowy, żądając racjonalnego zużycia energii elektrycznej na oświetleniu miejskich ulic.
Zgodnie z żądaniami rządu, huta „Željezara” oraz Kombinat Aluminium w Podgoricy (KAP) rozpoczęły już działania mające doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii.
Według analizy stanu zużycia energetycznego, w sobotę wieczorem o godzinie 19.00 w Czarnogórze zanotowano o  5% mniejsze zużycie energii elektrycznej niż w dniu wcześniejszym o tej samej porze – oświadczył Rajko Šebek – rzecznik Czarnogórskiej Grupy Energetycznej Elektroprivreda (EPCG).
Łączne zaś zużycie energii o godzinie 22.00 wynosiło 636 MG i okazało się  o 7% mniejsze w porównaniu do dnia wcześniejszego o tej samej godzinie.
EPCG przekonuje, że redukcja energii jest konieczna, z powodu niekorzystnej sytuacji na czarnogórskim rynku energetycznym. Utrudnienia w zaopatrywaniu się w energię elektryczną mogą odbić się na prywatnym odbiorcy.

Tekst: me.seebiz.eu, rtcg.me, tłum. Agata Zielińska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE