Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Kłusownicy dziesiątkują dzikie ptactwo
prepelica-zadarski.hr

Czarnogóra: Kłusownicy dziesiątkują dzikie ptactwo

Niemal 200 tys. ptaków jest co roku uśmiercanych w Czarnogórze wskutek działalności kłusowników – wynika z badań organizacji BirdLife International, przeprowadzonych w ramach projektu monitorującego kłusownictwo i nielegalne odławianie ptaków w krajach basenu Morza Śródziemnego.

W Czarnogórze najwięcej wykroczeń w kwestii polowania na dzikie ptactwo dotyczy wykorzystania plastikowych przynęt i wabików, polowania niedozwolonymi rodzajami broni, polowania z łódki na terenach objętych ochroną oraz wyłączonych z zezwolenia na polowania, a także przekraczaniem liczby ptaków przeznaczonych do odstrzału – podaje Towarzystwo Opieki i Studiów nad Ptakami (Centar za zaštitu i proučavanje ptica –  CZIP).

Gatunki najbardziej zagrożone z powodu niekontrolowanego odstrzału to przepiórki, kszyki, łyski zwyczajne, wszystkie gatunki kaczek oraz wiele gatunków ptaków śpiewających objętych całorocznym zakazem polowania.

Zatrważające informacje zweryfikowane przez CZIP wskazują na wielki problem z kłusownictwem w Czarnogórze i choć jak podkreślają przedstawiciele tej organizacji kłusownictwo jest alarmującym problemem w większości krajów śródziemnomorskich, na Bałkanach problem jest jeszcze bardziej odczuwalny niż w innych częściach Europy.

Według CZIP, oprócz gatunków łownych odstrzeliwanych niewłaściwą bronią i w miejscach, gdzie jest to zabronione, znaczne straty ponoszą tez ptaki objęte ustawowo ścisłą ochroną gatunkową. Warto przytoczyć tu jako przykład chociażby położone w pobliżu Podgoricy Ćemovsko Polje, gdzie każdego roku dziesiątkowane są stada szczygłów, odławianych żywcem. Pomimo tego, że sezon łowiecki zakończył się 15. lutego, na bazarze w Ulcinju codziennie dostępne są nielegalnie zabite przez kłusowników ptaki, wzywamy więc osoby odpowiedzialne do podjęcia szybkich kroków i ukrócenia procederu – zaapelowali przedstawiciele CZIP.

Źródło: portalanalitika.me, birdwatchingmn.org

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE