Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Kolejarze otrzymają pensje mniejsze o 20%
chorwackie koleje - PIXSELL

Czarnogóra: Kolejarze otrzymają pensje mniejsze o 20%

Rady nadzorcze wszystkich czterech spółek kolejowych, w których skarb państwa jest właścicielem większościowym, zdecydowały o dostosowaniu płac zarządu do zarobków urzędników administracji publicznej, co oznacza ich zmniejszenie co najmniej o 20%.

Jak informuje Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej (Ministarstvo saobraćaja i pomorstva), takie decyzje podjęte zostały w czwartek, na posiedzeniu rady nadzorczej dyrektorów spółek Infrastruktura Kolejowa (Željeznička infrastruktura), Przewozy Kolejowe (Željeznički prevoz), Montenegro Cargo i Zakłady Renowacji i Konserwacji Taboru (Održavanje željezničkih voznih sredstva).

W oświadczeniu Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej zaznaczono, że wskutek podjętej decyzji, zarobki zarządów spółek zostaną dostosowane do płac w administracji publicznej, co w praktyce oznacza ich zmniejszenie od 20% do 40%. Zarządy przedsiębiorstw zadecydowały także o zmniejszeniu pensji pozostałych zatrudnionych o 20%, oraz o renegocjacjach umów zbiorowych w spółkach kolejowych. Podczas posiedzeń podjęto także uchwałę o systematyzacji miejsc pracy. Zaznaczono, że na niedawnym spotkaniu prezesów rad nadzorczych i dyrektorów wykonawczych tych przedsiębiorstw z ministrem Ivanem Brajoviciem stwierdzono, że przedsiębiorstwa kolejowe notują straty i konieczne jest wprowadzenie w jak najszybszym terminie niezbędnych zmian przywracających spółkom rentowność.

Spółki Infrastruktura Kolejowa, Przewozy Kolejowe, Montecargo i Zakłady Renowacji i Konserwacji Taboru powstały są przedsiębiorstwami powstałymi w wyniku restrukturyzacji niegdyś jednego przedsiębiorstwa Koleje Czarnogórskie (Željeznice Crne Gore).

Źródło: vijesti.me, portalanalitika.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE