Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Kolejna podwyżka cen energii

Czarnogóra: Kolejna podwyżka cen energii

Do Agencji Regulacji Energetyki (RAE) wpłynął wniosek Czarnogórskiej Kompanii Elektroenergetycznej (EPCG) oraz Czarnogórskiego Systemu Transmisji Energii Elektrycznej (EPCG) o 25% podwyżce cen energii.

EPCG uzasadnia swoje żądania stratami poniesionymi w 2011 roku, w wysokości 66,5 mln EUR, na które firma w dużej mierze nie była w stanie wpłynąć. Zadłużenie konsumentów, przede wszystkim Zakładu Aluminium Podgorica (KAP), oraz wzrost cen energii elektrycznej na rynku międzynarodowym są głównymi problemami czarnogórskiego rynku energetycznego.

W styczniu bieżącego roku ceny energii elektrycznej w Czarnogórze wzrosły o 6,8% dla gospodarstw domowych, jak informowaliśmy na łamach portalu balkanistyka.org Spółki obrotu energią chcą, by kolejna podwyżka obowiązywała od 1 sierpnia 2012 r. przez co najmniej rok.

Nawet przy obecnych cenach prądu firmy energetyczne nie są w stanie uregulować długu odbiorców, który obecnie wynosi 110 mln EUR. Kolejne podwyżki energii mogą jeszcze bardziej skomplikować sprawę.

Źródło: me.seebiz.eu, vijesti.me, energyobserver.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE