Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Komisja Bezpieczeństwa o wahabitach

Czarnogóra: Komisja Bezpieczeństwa o wahabitach

Sejmowa Komisja ds. Bezpieczeństwa i Obrony przeprowadzi w poniedziałek kontrolne przesłuchanie dyrektora Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ANB) Vladana Jokovicia w związku z organizacją i działalnością członków ruchu wahabickiego [wahabizm, także wahhabizm, to islamski ruch polityczny i religijny powstały w XVIII w. w Arabii, który opiera się na fundamentalizmie i głosi powrót do źródeł i pierwotnej czystości islamu – przyp. red.] na terenie Czarnogóry.

Członek Komisji Nebojša Medojević zażądał jak najszybszego zwołania komisji w związku z atakiem na amerykańską ambasadę w Sarajewie, którego, według niego, nie należy traktować jako odizolowanego samodzielnego działania fanatyka religijnego.

Medojević stwierdził, że posiedzenie powinno być poświęcone ryzyku podobnych wydarzeń w Czarnogórze i sposobom ich zapobiegania w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Jego zdaniem terrorystyczny atak na ambasadę USA w Sarajewie nie jest odizolowanym wyskokiem garstki fanatyków, ale częścią starannego planu „bałkańskiej konfederacji kryminalnej”, której celem jest destabilizacja sytuacji w regionie i zatrzymanie krajów bałkańskich na drodze do UE.

Bałkańska mafia wyciągnęła nauczkę z doświadczeń w Chorwacji w czasie procesu jej przystępowania do Unii. Schwytanie Sanadera i członków jego kartelu zmobilizowało całą siatkę przestępczą na Bałkanach, dla której integracja europejska jest śmiertelnym zagrożeniem i przeszkodą w interesach – uważa Medojević.

Przypomniał on także, że kartel heroinowy z miejscowości Rožaje przez lata finansował wybrane ekstremalne frakcje ruchu wahabickiego w Czarnogórze, których aktywne komórki działają w Rožajach, Plavie i Bijelo Polje.

Medojević twierdzi, że ANB dysponuje konkretnymi informacjami na ten temat.

 

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE