Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Komisja Europejska przeciwna kontynuacji pomocy dla KAP

Czarnogóra: Komisja Europejska przeciwna kontynuacji pomocy dla KAP

KAP - portalanalitika.me

Wszelkie nowe inwestycje państwa w Kombinat Aluminium (KAP) Komisja Europejska uważa za bezpośrednie naruszenie postanowień Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu między Czarnogórą a Unią Europejską, które mogłoby negatywnie wpłynąć na dalszy proces integracji Czarnogóry z UE. Wedle tego dokumentu państwowa pomoc finansowa w celu restrukturyzacji przedsiębiorstwa może być udzielona jedynie raz na 10 lat, więc kolejne dopłaty do KAP oznaczałyby złamanie tych  ustaleń.

Przewodniczący Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Mitar Bajčeta poinformował o tym Ministerstwa Gospodarki i Finansów, jak również głównego negocjatora Czarnogóry z UE Aleksandra Pejovicia, po czym Podkomisja ds. Rynku Wewnętrznego i Konkurencji zajęła się sprawą przyznawania pomocy i planami państwa wobec KAP.

Członkowie partii DPS twierdzą, że pomoc państwowa będzie kontynuowana poprzez dopłaty do energii elektrycznej, a także przejęcie długów i zobowiązań KAP na ponad 180 mln EUR. Z kolei mniejsza partia współtworząca koalicję rządzącą (SDP) zgadza się na wprowadzenie w fabryce upadłości.

KAP od lat jest niekwestionowanym liderem w korzystaniu z pomocy państwowej; w 2009 r. pomoc dla Kombinatu Aluminium wyniosła ponad 25 mln EUR, w 2010 r. 43 mln EUR, w 2011 r. jedynie subwencje na zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej pochłonęły 16 mln EUR.  Działania mające na celu ratowanie przedsiębiorstwa wymusiły też zeszłoroczną korektę budżetową oraz wprowadzenie nowego podatku w wysokości 1 EUR od telefonów pre-paid, liczników energii elektrycznej i korzystania z telewizji kablowej.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE