Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Kompleks Sveti Stefan zmienia właściciela

Czarnogóra: Kompleks Sveti Stefan zmienia właściciela

sveti stefan.vijesti.me

Słynny czarnogórski hotel-wyspa Sveti Stefan już wkrótce ponownie może zmienić swojego najemcę. Grecka firma Restis Group, która jeszcze do niedawna kierowała projektem odbudowy popularnego kurortu, ogłosiła, że jest gotowa sprzedać swoje udziały w Adriatic properties, zapewniając jednocześnie spółce nowego, mocnego finansowo partnera. Właścicielem spółki  Adriatic properties jest firma Aidway investments limited z brytyjskich Wysp Dziewiczych. W zarządzie zasiada obecnie właściciel Restis Group, Viktor Restis. Mimo przeszło sześcioletniej renowacji turystyczny kompleks wciąż pozostaje nieukończony i jednocześnie jego możliwości nie są w pełni wykorzystywane.

Mimo że spółka Adriatic properties, która jest urzędowym najemną kompleksu Sveti Stefan, Villa Miločer i Plaża Królowej, oficjalnie nie potwierdziła faktu przeprowadzania rozmów z nowymi zagranicznymi inwestorami, wiele źródeł spekuluje, jakoby najpoważniejszym kontrahentem miał być chiński inwestor.

Rząd, który jest większościowym udziałowcem znacznej części hoteli na wyspie, nie ma żadnego wpływu na pojawiające się zmiany, może jedynie nalegać na zachowanie dotychczasowego zarządu. W ciągu ostatnich trzech lat Grekom udało się wynegocjować obniżenie kwoty czynszu do jednej trzeciej. Ponadto aneksem do umowy najmu hoteli na wyspie okres leasingu został przedłużony do 12 lat, od stycznia tego roku. Jednocześnie najemca jest zobowiązany w ramach umowy, aby hotel był otwarty przez co najmniej osiem miesięcy w roku.

 

Źródła: vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE