Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Kompromis ws. opłaty lotniskowej

Czarnogóra: Kompromis ws. opłaty lotniskowej

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej Andrija Lompar chce pośredniczyć w rozwiązaniu konfliktu między Państwowym Przedsiębiorstwem Zarządzającym Lotniskami Aerodromi Crne Gore i narodowym przewoźnikiem Montenegro Airlines. Wcześniej ministerstwo negatywnie oceniało decyzję podjętą przez firmę, według której pasażerowie mieliby uiszczać opłatę lotniskową w wysokości 15 EUR bezpośrednio przed odlotem.

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej chce uchylenia uchwały podjętej przez radę nadzorczą  o pobieraniu podatku od pasażerów bezpośrednio na lotnisku. Podatek jest już wprawdzie zawarty w cenie biletu, ale firma zarządzająca lotniskami twierdzi, że Montenegro Airlines nie odprowadza do nich należności. Długi narodowego przewoźnika z tego tytułu wobec lotnisk miałyby sięgać aż 9,5 mln EUR. W Aerodromi Crne Gore twierdzą, że wyczerpane zostały wszelkie inne możliwości odzyskania pieniędzy od narodowego przewoźnika. Wprowadzenie tego rozwiązania oznaczałoby podwójną opłatę lotniskową dla pasażerów  wylatujących z Czarnogóry.

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej przedstawiło kompromisową propozycję. Według niej podatek lotniskowy pozostałby w wysokości 15 EUR, ale byłby on zmniejszony o 3 EUR dla tych przewoźników, którzy przewożą największą liczbę pasażerów – a więc przede wszystkim dla Montenegro Airlines. Lompar proponuje także, aby dwie państwowe firmy, którymi są zarówno Montenegro Airlines, jak i Przedsiębiorstwo Zarządzające Lotniskami załatwiły sprawę długu polubownie, bez uciekania się do postępowania sądowego.

Według Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej możliwa jest restrukturyzacja długu Montenegro Airlines. Spór między dwoma firmami trwa już od dłuższego czasu, ale do tej pory minister Lompar nie próbował włączać się w rozwiązanie sprawy.

Źródło: vijesti.me, zdj.: visitserbia.org

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE