Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Końcowa faza projektu na Zavali

Czarnogóra: Końcowa faza projektu na Zavali

W Budvie niebawem zostaną ukończone apartamenty przeznaczone dla wymagających i zamożnych klientów. Według podpisanej w sobotę umowy prace wykończeniowe w apartamentach położonych na wzgórzu Zavala w Budvie zobowiązała się wykonać firma Turner Construction, jedna z wiodących amerykańskich firm budowlanych. Turner Construction zarządza obecnie obiektami o powierzchni 36 mln m kw., wartych 36 mld USD. Firma od 1965 roku jest obecna w 60 krajach świata, a jej główne biuro na rynki europejskie znajduje się w Stambule, z regionalnymi przedstawicielstwami w Moskwie i Belgradzie.

To już druga amerykańska firma zaangażowana  projekt willi na wzgórzu Zavala. Głównym wykonawcą jest Monterra, której właścicielem jest także  inwestor ze Stanów Zjednoczonych. Obie firmy uzyskały wsparcie ze strony ambasady USA w Podgoricy.

Projekt do tej pory nie miał szczęścia – prace na przemian wznawiano i wstrzymywano, a wszystko to odbywało się w cieniu skandali korupcyjnych i procesów sądowych. Większość willi w ekskluzywnym osiedlu turystycznym została sprzedana jeszcze w fazie projektów, głównie bogatym nabywcom z Rosji i Ukrainy. Koszt 1 m kw. nad samym morzem wahał się od 6 do 8 tys. EUR, jednak część zgromadzonych na budowę funduszy została sprzeniewierzona przez ówczesnego dyrektora Vječeslava Lejbmana, który w imieniu rosyjskiej Grupy Mirax miał sprawować pieczę nad inwestycją. Po bankructwie rosyjskiej firmy Lejbman po prostu wyjechał z Budvy i więcej się tam  nie pojawił.

 

Źródło: seebiz.eu

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE