Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Konieczna budowa wysokiej klasy obiektów hotelowych
Branimir Gvozdenović- novosti.rs

Czarnogóra: Konieczna budowa wysokiej klasy obiektów hotelowych

Minister turystyki i zrównoważonego rozwoju, Branimir Gvozdenović, powiedział po przyjęciu przez rząd wniosków dotyczących obiektów hotelowych i turystycznych, iż oczekuje się, że do 2020 roku Czarnogóra uzyska ponad miliard euro przychodów z turystyki.
W 2013 roku kraj pozyskał z turystyki 730 mln euro, a w rozpoczętym, 2014 roku spodziewa się dużego wzrostu.
Gvozdenović zwrócił uwagę, iż bez hoteli o wysokim standardzie nie będzie wysokiej jakości turystyki. – W Strategii Rozwoju do 2020 roku nacisk kładzie się na budowę luksusowych hoteli, co ma spowodować wzrost liczby turystów oraz wypełnienie obiektów przez cały rok. Według planu rozwoju, do 2010 roku miało powstać 50 000 miejsc noclegowych, a do 2020 roku około 100 000, powiedział minister. Cel nie został osiągnięty dlatego uznaliśmy, że rząd powinien przedsięwziąć pewne kroki, które przyspieszyłyby budowę ośrodków. Dodał, że w państwowych dokumentach planistycznych przewiduje się budowę 129 różnej klasy hoteli. Według niego, aktualnie w Czarnogórze jest 338 obiektów, z czego 1,77% stanowią pięciogwiazdkowe budynki.
Minister turystyki skomentował również stan miejsc noclegowych na północy. Według niego rząd musi wspierać rozwój tej części kraju. – Naszym celem jest by wszystkie hotele na północy funkcjonowały. Jest to nasz priorytet i mamy pełne poparcie rządu, aby realizować ten projekt, powiedział Gvozdenović. Poinformował także, że w pierwszej kolejności należy zająć się obiektami cztero- i pięciogwiazdkowymi. – Musimy ograniczyć bariery administracyjne dla tych ośrodków. Należy zmniejszyć podatek VAT tak, by zachęcić hotele, które pracują 365 dni w roku. Będziemy pracować nad przekształceniem obiektów mieszkalnych w turystyczne i zachęcać inwestorów w ramach Funduszu Inwestycyjno-Rozwojowego. Chcemy być najszybciej rozwijającym się miejscem na świecie, zakończył Branimir Gvozdenović.

Źródło: portalanalitika.me; montenegro.travel

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE